Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków – 20.11.2022

W trzecią niedzielę listopada, 20 listopada 2022 r. przypada Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Krajowe Duszpasterstwo Kierowców zachęcają w tym dniu do szczególnej pamięci i modlitwy w intencji ofiar wypadków oraz do okazywania troski osobom poszkodowanym na drogach.  

Stowarzyszenie “Przejście”, Instytut Transportu Samochodowego, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zapraszają do udziału w oficjalnych obchodach “Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych”, które odbędą się w dniach 18-20 listopada 2022 r.

PROGRAM

Piątek, Sobota 18-19 listopada

Warsztaty terapeutyczne dla ofiar i rodzin ofiar wypadków drogowych.
Inauguracja pomnika „Pożegnanie”.

Niedziela, 20 listopada, Zabawa

10.30 – Wypominki i program muzyczny pt. „Pożegnanie”.
11.15 – Msza święta w intencji ofiar wypadków i ich rodzin.
12.00 – Spotkanie przy pomniku „Przejście”, wspólna pamięć, słowa wsparcia oraz świadectwo ofiar. Posadzenie Drzewa Pamięci.
12.30 – Konferencja prasowa.
19.00 – Zapalenie Światła Pamięci.
Uroczystości będą dostępne także w wersji on-line na profilach społecznościowych organizatorów.

Każdego roku w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie k. Tarnowa – Stowarzyszenie PRZEJŚCIE – organizuje uroczyste obchody z wypominkami i Mszą św. za wszystkich co zginęli na drogach. Tam też jest specjalny pomnik i park pamięci – więcej informacji na: www.przejscie.com

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Crash Victims) ustanowiony został oficjalnie 26 października 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i obchodzony jest corocznie w trzecią niedzielę listopada. Pierwotnie jako Europejski Dzień Pamięci obchodzony jest już od 1995 roku.

Również dzisiaj w wielu krajach europejskich obchodzony jest Dzień Pamięci o ofiarach wypadków drogowych. Zanoszę do Boga modlitwy w intencji tych, którzy zginęli w tak tragicznych okolicznościach, a zarazem pragnę zapewnić o mej duchowej bliskości ich rodziny oraz osoby, które przeżyły wypadki, ale pozostały głęboko zranione fizycznie i duchowo. Wyrażam nadzieję, że dzięki obchodom tego dnia kierowcy będą zawsze postępować odpowiedzialnie, okazując szacunek zarówno dla ludzkiego życia, jak i dla zasad bezpieczeństwa na drogach.

JAN PAWEŁ II – 15.11.1998, Anioł Pański

W Polsce po raz pierwszy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków obchodzono 19 listopada 2006 r. w Katedrze Polowej w Warszawie. Obchody zorganizowało Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, a przewodniczył im bp Tadeusz Płoski, Biskup Polowy WP.

Print Friendly, PDF & Email