Światowy Dzień Chorego 2018 w archidiecezji lubelskiej

W niedzielę 11 lutego 2018 r., we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzić będziemy XXVI Światowy Dzień Chorego. Tegoroczne orędzie papieskie zatytułowane zostało: Mater Ecclesiae: „Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja”. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19, 26-27).

Światowy Dzień Chorego, obchodzony we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes – 11 lutego, ustanowiony został przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku – w 75 rocznicę objawień fatimskich. Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby oraz dostrzeżenie tych, którzy zawodowo, bądź z potrzeby serca (jak rodziny czy wolontariusze) towarzyszą chorym i cierpiącym.

Tak jak Maryja, uczniowie są powołani, by opiekowali się sobą nawzajem, ale nie tylko. Wiedzą, że serce Jezusa jest otwarte dla wszystkich bez wyjątku. […]To macierzyńskie powołanie Kościoła w stosunku do osób będących w potrzebie i chorych urzeczywistniało się na przestrzeni jego dwutysiącletniej historii w przebogatej serii inicjatyw na rzecz chorych.

Trzeba […]patrzeć na przeszłość […]aby się nią ubogacać. Od niej powinniśmy się uczyć: wielkoduszności, aż po całkowite poświęcenie się wielu założycieli instytutów posługującym chorym; kreatywności, inspirowanej przez miłość, wielu inicjatyw realizowanych na przestrzeni wieków; zaangażowania w badania naukowe, aby oferować chorym nowatorskie i niezawodne leczenie. To dziedzictwo przeszłości pomaga dobrze planować przyszłość. /z Orędzie Papieża Franciszka na XXV Światowy Dzień Chorego 2018 r./

Centralne obchody Światowego Dnia Chorego w archidiecezji lubelskiej będą miały w tym roku miejsce w dniu 12 lutego (poniedziałek) w Archikatedrze Lubelskiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył będzie abp Stanisław Budzik. W sposób szczególny zaproszeni są wszystkie osoby chore i cierpiące, ich rodziny, wolontariusze oraz pracownicy służby zdrowia, hospicjów, domów opieki i wszystkich miejsc niosących pomoc chorym i cierpiącym.

PROGRAM SPOTKANIA W ARCHIKATEDRZE:

10.00 – Adoracja i indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

11.00 – Msza święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego

 

INNE SPOTKANIA

11 lutego (niedziela)

Jednym ze stałych punktów obchodów Dnia Chorego w Lublinie jest spotkanie w kościele pw. św. Judy Tadeusza przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie (ul. Abramowicka). Miejscu temu w sposób szczególny patronuje także Matka Boża z Lourdes. Uroczystej Eucharystii w dniu 11 lutego 2018 r. o godz. 18.00 przewodniczył będzie ks. prałat Tomasz Trafny, prac. Papieskiej Rady Kultury, dyrektor Departamentu Nauki i Wiary.

13 lutego (wtorek)

Caritas Archidiecezji Lubelskiej tradycyjne patronuje spotkaniu z chorymi dziećmi, ich rodzicami i pracownikami służby zdrowia w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie (ul. prof. Antoniego Gębali). Uroczystej Mszy św. w dniu 13 lutego 2018 r. o godz. 14.00 przewodniczył będzie bp Mieczysław Cisło. Tradycyjnie też dla małych pacjentów lubelska Caritas przygotowuje okolicznościowe prezenty.

 
zobacz: Orędzie Papieża Franciszka na XXV Światowy Dzień Chorego 2018 r.
 

Print Friendly, PDF & Email