Solidarni z Ukrainą – Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z kolejnym dniem wojny na Ukrainie narasta fala uchodźców, którzy kierują się m.in do Polski. Od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę, w ciągu 48 godzin konfliktu, ponad 100 tys. osób przekroczyło granicę polsko-ukraińską. Wzrasta również liczba osób, które nie maja docelowego miejsca przybycia do Polski. Część z nich trafiła także do Lublina.

zobacz: INFORMACJE KRYZYSOWE -„POMOC DLA UKRAINY”- W ARCHIDIECEZJI LUBELSKIEJ

W pomoc uchodźcom włączyła się od początku m.in. Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Do „Domu Nadziei” przy lubelskiej centrali Caritas trafili już pierwsi uchodźcy z Ukrainy. Także pomieszczenia części administracyjnej i działających tam świetlic przekształcone zostały w miejsca tymczasowego zatrzymania się przybywających osób. W dniach 24-26 lutego 2022 Caritas udzieliła pomocy ok. 80 osobom.

Caritas Archidiecezji Lubelskiej uruchomiła specjalny telefon w związku z sytuacją na Ukrainie.
– Wszelkie zapytania związane z pomocą uchodźcom prosimy kierować pod nr tel. 451 168 789 lub email: ukraina.caritas.lublin@gmail.com
– Darczyńców oraz media prosimy o kontakt pod nr 784 872 262 lub mailowo j.banczerowska@caritas.pl

Pomoc Caritas Archidiecezji Lubelskiej obejmuje jednakże nie tylko przybywających do nas uchodźców, ale także tych, którzy pozostają na Ukrainie.

Przekazana została pierwsza pomoc finansowa, ale trwa nadal zbiórka pieniędzy na rzecz Caritas Diecezji Charkowsko-Zaporoskiej znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie terenów, na których stacjonują wojska rosyjskie. Z zebranych pieniędzy tamtejsza Caritas zakupi najpotrzebniejsze rzeczy jak chociażby żywność, odzież, leki… [czytaj więcej] oraz https://lublin.caritas.pl/solidarni-z-ukraina-dolacz-do-zbiorek/

Dalej trwa zbiórka pieniężna. Także będzie możliwość w najbliższą niedzielę w naszych kościoła poprzez datek do puszek wspomóc tych wszystkich Ukraińców, którzy tam pozostają na Ukrainie.

ks. Paweł Tomaszewski, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Zarówno w najbliższą niedzielę (27 lutego), jak i w Środę Popielcową (2 marca), po każdej Mszy Świętej w kościołach archidiecezji lubelskiej zbierane będą do puszek ofiary, które – za pośrednictwem Caritas – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy… [czytaj więcej]

W obliczu działań zbrojnych i narastających potrzeb osób, które pozostały na Ukrainie, Caritas Archidiecezji Lubelskiej rozpoczęła także zbiórkę żywności długoterminowej, kosmetyków i chemii, środków opatrunkowych oraz koców, śpiworów i ubrań (ze względów logistycznych – tylko nowych).

PUNKTY, do których można przekazać rzeczy:
– Lublin, Centrala Caritas, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2 – wjazd od Al. Unii Lubelskiej 15
– Krasnystaw, Centrum Charytatywne, ul. Szkolna 9a
– Firlej, Dom Zawierzenia, ul. Choiny 2 [czytaj więcej]

W piątek popołudniu wyjechali z lubelskiej Caritas klerycy obrządku grekokatolickiego z Metropolitalnego Seminarium Duchowne w Lublinie, którzy dostarczą przekazane im rzeczy do przejścia granicznego w Myczkowcach.

Robimy co możemy, by pomóc w obecnej sytuacji… która nie dość, że jest zupełnie nowa, to w dodatku naprawdę dynamiczna.

Odjechał także ks. Krzysztof Orlicki z parafii Kiverce, który poza darami rzeczowymi otrzymał także wsparcie finansowe, które ma weprzeć potrzebujących w rejonie jego pracy. [https://www.facebook.com/CaritasLublin/]

więcej: https://lublin.caritas.pl/

Print Friendly, PDF & Email