Regionalne obchody 40. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980

Z okazji 40. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980 w dniu 26 lipca 2020 r. (niedziela) będą miały miejsce w Lublinie regionalne obchody upamiętniające protesty robotników lubelskich zakładów, które poprzedziły ogólnopolskie strajki sierpnia 1980 roku i powstanie NSZZ Solidarność.

Jubileuszowe uroczystości rozpocznie Msza św. w archikatedrze lubelskiej o godzinie 10.00, której przewodniczył będzie Arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski.

Transmisja Mszy św. z archikatedry w TVP3 Lublin oraz http://archikatedra.kuria.lublin.pl/na-zywo

Udział w niedzielnych uroczystościach zapowiedział m.in. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Lubelski Lipiec to termin, którym określana jest fala strajków w 1980 roku. Obchody Lubelskiego Lipca 1980 mają podkreślać, że droga do wolności rozpoczęła się właśnie na Lubelszczyźnie.

PROGRAM OBCHODÓW REGIONALNYCH

10.00 – Msza Święta – Archikatedra Lubelska – miejsca także na Placu Katedralnym

12.00 – Uroczysta Gala – Miejsce: aula Caritas Lublin, a także telebim przed Caritasem, wjazd od Alei Unii Lubelskiej 15

  • 11.00 – rejestracja gości
  • 12:00 – wprowadzenie sztandarów NSZZ „Solidarność” 
  • 12:02 – hymn narodowy
  • 12:05 – powitanie gości
  • 12:10 – spot sponsorski
  • 12:11 – wystąpienia zaproszonych gości
  • 13:00 – ceremonia wręczenia odznaczeń
  • 13:15 – okolicznościowy koncert Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie

Tegoroczne obchody rocznicy Lubelskiego Lipca zainaugurowane został 11 lipca br. w Świdniku, gdzie 8 lipca 1980 rozpoczęły się protesty. W niedzielę, 19 lipca br., na dworcu Lublin Główny odprawiona została Msza święta i złożono kwiaty pod pomnikiem „Doli Kolejarskiej” upamiętniając strajkujących tu 40 lat temu kolejarzy.

Oficjalne obchody regionalne, poprzedziło także zorganizowane już w czerwcu seminarium naukowego pod hasłem „Stąd ruszyła lawina…”. Zainaugurowana została akcja informacyjna #LubelskieTuSięZaczęło. Rozwiązano m.in. ogólnopolski konkurs o Lubelskim Lipcu, kierowany do dzieci i młodzieży. Jubileuszowi 40-lecia towarzyszą liczne wystawy, w przestrzeni lubelskich miast – miedzy innymi prezentacja IPN umieszczona w Lublinie i Świdniku, a także ekspozycja lubelskiego MPK, którą można zobaczyć przed lubelskim ratuszem. TVP3 Lublin, wspólnie z Regionem Środkowo-Wschodnim NSZZ Solidarność, przygotowała film o Lubelskim Lipcu 1980 pt. Mocni nadzieją. Powstał także film pełnometrażowy. Radio Lublin przygotowało m.in. radiową kronikę wydarzeń związanych z wybuchem niezadowolenia społecznego i strajkami robotników w Polsce latem 1980 roku pt. „Na początku był lipiec”.

Wszystkie działania, związane z uroczystościami Lubelskiego Lipca 1980, objęte zostały Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Wydarzenia upamiętniające strajki w lipcu 1980 r. wsparły firmy: PGE Dystrybucja S.A., Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., Grupa Azoty S.A. oraz Polski Cukier S.A.

więcej: www.solidarnosc.org.pl/lublin/…

8 lipca zaczął się strajk w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Wkrótce fala strajkowa rozlała się na cały Lublin, tak że 18 lipca pracę w mieście przerwało 79 zakładów. Jak się potem okazało, od 8 do 24 lipca w Lubelskiem strajkowało w różnym zresztą okresie ponad sto zakładów pracy. Ale Lublin nie był odosobnionym przypadkiem; ogniska strajkowe zapłonęły w wielu zakładach pracy całej Polski. Władze utrzymywały w tajemnicy lubelskie protesty. Protesty strajkowe załóg pracowniczych Lublina nie były wkrótce odosobnione, wkrótce zapaliły się m.in. w Ursusie, Sanoku, Włocławku w Warszawie, Poznaniu, Żyrardowie i w innych miastach, de facto na terenie całego kraju.

http://www.sztafeta.pl/najpierw-byl-lublin/

zobacz: „Przed sierpniem był lipiec”:

https://vod.tvp.pl/video/przed-sierpniem-byl-lipiec,przed-sierpniem-byl-lipiec,48708927

zobacz: lubelskilipiec1980.pl

Print Friendly, PDF & Email