„Polskie serce Jerozolimy” – pokaz filmu i debata – KUL: 11.03.2024

Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela zaprasza na bezpłatny pokaz filmu oraz debatę na temat historii Domów Polskich w Jerozolimie, które odbędą się w poniedziałek, 11 marca o godz. 17.00 w auli CTW-113 w Centrum Transferu Wiedzy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II (Lublin, Al. Racławickie 14). 

„Polskie serce Jerozolimy” w reżyserii Andrzeja Machnowskiego opowiada niezwykłą historię ks. Piciurka, który kupił tysiącletnią nieruchomości nieopodal Via Dolorosa i Bazyliki Grobu Pańskiego na potrzeby Polonii i Polaków odwiedzających Ziemię Świętą. W swoim testamencie utworzony dom przekazał na ręce prymasa Polski, a następnie kard. Hlond oddał go pod opiekę sióstr elżbietanek. W efekcie ciężkiej pracy zakonnic oraz dzięki aktywnej pomocy żołnierzy polskich, pod dowództwem gen. Andersa, powstał również drugi dom nazywany Nowym Domem Polskim.

W samym centrum Starego Miasta w Jerozolimie mieszczą się dwa Domy Polskie – materialne i duchowe dzieło pochodzącego z ziemi lubelskiej ks. Marcina Pinciurka. Gościły Hankę Ordonównę, Zofię Kossak-Szczucką czy Gustawa Herling-Grudzińskiego, do dziś są miejscami patriotycznych spotkań i rozmów, w których każdy Polak może doświadczyć prawdziwej polskiej gościnności i poczuć się jak w domu. W ten sposób spełnione w 1908 r. marzenie ks. Marcina Pinciurka trwa do dziś.

W debacie po projekcji filmu wezmą udział reżyser filmu Andrzej Machnowski, delegat prymasa Polski ds. Polskich Domów w Jerozolimie ks. dr hab. Mirosław Jasinski oraz pełnomocnik Rektora KUL ds. relacji katolicko-żydowskich i badań naukowych w Ziemi Świętej ks. prof. Mirosław Wróbel. W spotkaniu swój udział zapowiedział również Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski.

więcej/źródło: https://heschel.kul.pl/polskie-serce-jerozolimy…

Print Friendly, PDF & Email