Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium w trosce o promowanie pokoju pomiędzy narodami opublikowało w języku polskim Orędzia pokoju autorstwa Jego Ekscelencji Zwierzchnika Kościoła Katolickiego Obrządku Bizantyjsko-Ukraińskiego Arcybiskupa Większego Kijowsko-Halickiego Światosława Szewczuka. Są to teksty wystąpień Księdza Arcybiskupa od momentu rozpoczęcia wojny w Ukrainie do 24 lutego 2023 r. oraz zbiór fotografii dokumentujących pośród wojennego czas misję Kościoła Greckokatolickiego oraz pasterskie heroiczne zaangażowanie Arcybiskupa Światosława Szewczuka. Edycja w języku ukraińskim ukazała się w maju tego roku. Zawiera ona w sobie także słowo pana Timothy’ego Snydera.
Zamiarem naszym jest nie tylko rozpowszechnić przesłanie Orędzi pokoju w kontekście trwającego dramatu wojny, ale także przypomnieć, że troska o pokój, o sprawiedliwość, o poszanowanie godności życia w wolności całych narodów wynika z autentycznego życia duchem Ewangelii przez wszystkich chrześcijan. Dlatego na prośbę Wydawnictwa swoim słowem publikację opatrzyli Prymas Polski Arcybiskup Wojciech Polak oraz Arcybiskup Konstantynopola – Nowego Rzymu i Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej I.
Książka Orędzia pokoju. Przesłania na pierwszy rok wojny przeciwko Ukrainie 2022-2023, opublikowana w Wydawnictwie Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”, jest przekładem z języka ukraińskiego duchowego dziennika z wojny abp. Światosława Szewczuka, jaki ukazał się drukiem w Kijowie w 2024 roku pod tytułem Ukraina trwa! Ukraina walczy! Ukraina się modli!. To teksty przesłań zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wygłaszane codziennie do rodaków za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zawierają relacje z bieżących wydarzeń wojennych oraz rozważania teologiczne, moralne, ale także historyczne i społeczne. Są one odpowiedzią na najtrudniejsze pytania, jakie stawia przed chrześcijaninem rzeczywistość wojenna. Jak mierzyć się z pogardą wobec człowieczeństwa? Jak przebaczać wyrządzone zło? Jak znosić ból, cierpienie i odnaleźć ich sens? Gdzie szukać sił do przetrwania?
„Ten przekaz, naznaczony osobistym cierpieniem i troską o człowieka, jest w zasadzie orędziem pokoju skierowanym do wszystkich. Wielokrotnie pojawia się w nim apel: „Nauczmy się kochać w tym tragicznym czasie! Nie dajmy się ogarnąć nienawiści, nie używajmy jej języka”. To także wezwanie do wspólnej modlitwy” – ze słowa wprowadzenia Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Słowo wprowadzenia napisał także Patriarcha Ekumeniczny abp. Konstantynopola Bartłomiej I, wyrażając współczucie dla narodu ukraińskiego i podkreślając ojcowskie- pasterskie zaangażowanie abp. Światosława Szewczuka.
zobacz: https://sklep.gaudium.pl/pl/p/OREDZIA-POKOJU…
Bardzo trafnym résumé książki jest słowo Księdza Prymasa, w którym wspomina także osobistą wizytę u ks. abp. Szewczuka wraz z delegacją polskich biskupów (uczestnikiem był także abp Stanisław Budzik). Natomiast słowa Patriarchy Bartłomieja I., to wyjątkowe świadectwo budowania jedności chrześcijańskiej w czasie prowadzonej wojny w Ukrainie. Należy zaznaczyć, że Patriarcha Bartłomiej I. tym gestem ukazał, że prawdziwe chrześcijaństwo i wierność Ewangelii wolne są od jakichkolwiek wpływów ideologii i imperialistycznego sposobu działania, który upowszechnia prawosławna Rosja.
Odnotowanie tej pozycji na rynku mediów jest konkretnym działaniem na rzecz pokoju i z pewnością wpisze się również w tworzenie klimatu pozytywnego przekazu nie tylko na rzecz Ukrainy, Kościoła Greckokatolickiego, ale także archidiecezji lubelskiej (wydawcą jest archidiecezjalne wydawnictwo Gaudium), która to organizuje w październiku tego roku VII Kongres Kultury Chrześcijańskiej w KULu i podczas obrad będzie mowa także o wojnie na Ukrainie oraz przywracaniu nadziei człowiekowi oraz światu, pogrążonym w kryzysie.