„Orędzia pokoju” abp. Światosława Szewczuka w wydawnictwie Gaudium

Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium w trosce o promowanie pokoju pomiędzy narodami opublikowało w języku polskim Orędzia pokoju autorstwa Jego Ekscelencji Zwierzchnika Kościoła Katolickiego Obrządku Bizantyjsko-Ukraińskiego Arcybiskupa Większego Kijowsko-Halickiego Światosława Szewczuka. Są to teksty wystąpień Księdza Arcybiskupa od momentu rozpoczęcia wojny w Ukrainie do 24 lutego 2023 r. oraz zbiór fotografii dokumentujących pośród wojennego czas misję Kościoła Greckokatolickiego oraz pasterskie heroiczne zaangażowanie Arcybiskupa Światosława Szewczuka. Edycja w języku ukraińskim ukazała się w maju tego roku. Zawiera ona w sobie także słowo pana Timothy’ego Snydera.

Zamiarem naszym jest nie tylko rozpowszechnić przesłanie Orędzi pokoju w kontekście trwającego dramatu wojny, ale także przypomnieć, że troska o pokój, o sprawiedliwość, o poszanowanie godności życia w wolności całych narodów wynika z autentycznego życia duchem Ewangelii przez wszystkich chrześcijan. Dlatego na prośbę Wydawnictwa swoim słowem publikację opatrzyli Prymas Polski Arcybiskup Wojciech Polak oraz Arcybiskup Konstantynopola – Nowego Rzymu i Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej I.

zobacz: https://sklep.gaudium.pl/pl/p/OREDZIA-POKOJU…

Bardzo trafnym résumé książki jest słowo Księdza Prymasa, w którym wspomina także osobistą wizytę u ks. abp. Szewczuka wraz z delegacją polskich biskupów (uczestnikiem był także abp Stanisław Budzik). Natomiast słowa Patriarchy Bartłomieja I., to wyjątkowe świadectwo budowania jedności chrześcijańskiej w czasie prowadzonej wojny w Ukrainie. Należy zaznaczyć, że Patriarcha Bartłomiej I. tym gestem ukazał, że prawdziwe chrześcijaństwo i wierność Ewangelii wolne są od jakichkolwiek wpływów ideologii i imperialistycznego sposobu działania, który upowszechnia prawosławna Rosja.

Odnotowanie tej pozycji na rynku mediów jest konkretnym działaniem na rzecz pokoju i z pewnością wpisze się również w tworzenie klimatu pozytywnego przekazu nie tylko na rzecz Ukrainy, Kościoła Greckokatolickiego, ale także archidiecezji lubelskiej (wydawcą jest archidiecezjalne wydawnictwo Gaudium), która to organizuje w październiku tego roku VII Kongres Kultury Chrześcijańskiej w KULu i podczas obrad będzie mowa także o wojnie na Ukrainie oraz przywracaniu nadziei człowiekowi oraz światu, pogrążonym w kryzysie.