Opiekun rodzinny – nie musi być sam

W ramach rozpoczętej już w październiku XIV kampanii „Hospicjum to też Życie” Fundacja Hospicyjna kontynuuje podjęty przed rokiem temat sytuacji i potrzeb opiekunów rodzinnych, czyli członków rodzin sprawujących w domach opiekę nad swoimi niesamodzielnymi bliskimi dorosłymi i dziećmi. Jej hasło to: „Opiekun rodzinny – nie musi być sam”.

Chcemy przypomnieć, z jakimi obciążeniami wiąże się opieka nad osobą ciężko i nieuleczalnie chorą, jakie zmiany wprowadza w życiu opiekunów i jak bardzo potrzebne jest stworzenie systemowego wsparcia, funkcjonującego od początku choroby. Chcemy zachęcić lokalne społeczności do budowania sieci wsparcia w obrębie wspólnot sąsiedzkich lub parafialnych, które mogą uzupełniać opiekę formalną. Poprzez konkretne działania i jednocześnie dyskusję merytoryczną, chcemy zacząć zmieniać rzeczywistość opiekunów rodzinnych. [www.hospicja.pl]

Od kilku lat – 24 listopada – obchodzony jest Dzień Praw Opiekuna w Anglii, gdzie nie tylko policzono nakład pracy opiekunów rodzinnych, ale przyjęto także ustawę Care Act, zobowiązującą samorządy lokalne do zdiagnozowania ich potrzeb. Fundacja Hospicyjna zainicjowała kampanię, która ma zwrócić uwagę na sytuację opiekunów w Polsce oraz zaproponować sposoby ich wsparcia.

Kim jest opiekun rodzinny?

Opiekun rodzinny to osoba opiekująca się w domu swoim bliskim: dorosłym lub dzieckiem, niesamodzielnym z powodu choroby, ułomności lub niepełnosprawności. Wspiera go emocjonalnie, zapewnia opiekę i pielęgnację, pomaga w codziennych czynnościach. Często zajmuje mu to 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez wiele lat. To może być Twój sąsiad, koleżanka, ktoś z rodziny lub współpracowników.

Jakie ma prawa?

Takie jak każdy z nas, chociaż często o tym zapomina. Między innymi ma prawo do dbania o własne potrzeby, w tym do odpoczynku bez poczucia winy. Ma prawo prosić o wsparcie i je otrzymać.

Jak mu pomóc?

Rozejrzyj się i dowiedz, kto z Twojego otoczenia jest opiekunem rodzinnym. Zaproponuj pomoc w prostych sprawach. Wyprowadź psa, zrób zakupy, pójdź na spacer. Porozmawiaj, wysłuchaj, może spędź trochę czasu z jego chorym bliskim, by sam mógł pójść do lekarza czy zwyczajnie odpocząć. Opiekunowie rodzinni zwykle pozostają ze swoimi problemami sami. A przecież nie musi tak być, prawda?

Organizatorem kampanii jest Fundacja Hospicyjna, a patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowy Duszpasterz Hospicjów, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, Ogólnopolskie Forum Pediatrycznej Opieki Paliatywnej, Polskie Towarzystwo Gerontologiczne. Ambasadorką kampanii jest aktorka Dorota Kolak. Wspierają ją także m.in.: Maciej Florek, Jarosław Bieniuk, Adam Korol, Iwona Guzowska, zespół Lipali.

Opiekują się ciężko chorymi bliskimi w domach. Podejmują się wielu wyzwań. Pracują ponad siły. Wyrabiają 1000% normy. Czy opiekun rodzinny to superbohater? Wiemy, że nie. Czasem brakuje mu sił. Dlatego prosimy: wyraź gest poparcia publikując hasło: opiekun rodzinny – nie musi być sam #amożeTy staniesz się źródłem jego supermocy? Opiekunowie rodzinni zwykle pozostają ze swoimi problemami sami. A przecież nie musi tak być, prawda?

więcej na:

www.hospicja.pl
www.facebook.com

Print Friendly, PDF & Email