Niedziela Słowa Bożego w Archidiecezji Lubelskiej 22.01.2023

W niedzielę 22 stycznia 2023 r. Kościół będzie obchodził Niedzielę Słowa Bożego, której celem jest ponowne odkrywanie i pogłębienie znaczenia Biblii w życiu Kościoła i w osobistym życiu człowieka.

W nawiązaniu do prośby wyrażonej na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, aby «jedna niedziela [w ciągu roku] została w całości poświęcona słowu Bożemu, aby zrozumieć niewyczerpalne bogactwo pochodzące z tego nieustannego dialogu między Bogiem a Jego ludem», papież Franciszek w Liście Apostolskim Aperuit illis [30.09.2019)] ustanowił III Niedzielę Zwykłą w ciągu roku jako poświęconą celebracji, refleksji oraz krzewieniu Słowa Bożego. Papieska inicjatywa dopełnia cykliczne dzieła podejmowane w Kościele w Polsce. Wśród nich znajdują się m.in. przeżywany od 15 lat Tydzień Biblijny oraz organizowane od sześciu lat Narodowe Czytanie Pisma Świętego.

Centralne obchody Niedzieli Słowa Bożego w Archidiecezji Lubelskiej odbędą się w sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie (ul. Jana Pawła II 11).

Podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 11.30 pod przewodnictwem ks. abpa Stanisława Wielgusa nastąpi uroczyste błogosławieństwo członków Dzieła Biblijnego oraz wszystkich członków Kręgu Biblijnego. Homilię wygłosi ks. prof. Mirosław S. Wróbel, moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej.

Słowo Boże przed południem będzie głosił ks. dr Marcin Zieliński, wicemoderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej, a po południu ks. prof. Mirosław S. Wróbel. Po mszach będą rozdawane dla wiernych cytaty Pisma Świętego i najnowsze folderki Kursu Formacji Biblijnej KUL. Podczas Niedzieli Słowa Bożego będzie także możliwość zakupu nowych przekładów Biblii oraz literatury biblijnej.

Zwracamy się z prośbą do kapłanów, aby tradycyjnie we wszystkich parafiach Archidiecezji Lubelskiej odbyła się w tym dniu uroczysta intronizacja Pisma Świętego oraz zostały wygłoszone homilie biblijne zachęcające do systematycznego czytania Słowa Bożego indywidualnie oraz w rodzinach i w grupach parafialnych. Materiały na Niedzielę Słowa Bożego przygotowane przez Instytut Nauk Biblijnych KUL zostaną rozesłane dla duszpasterzy przez Wydział Duszpasterski Archidiecezji Lubelskiej.

materiały: zobacz