Niedziela Słowa Bożego – 23 stycznia 2022

W dniu 23 stycznia 2022 r. Kościół będzie obchodził Niedzielę Słowa Bożego, której celem jest ponowne odkrywanie i pogłębienie znaczenia Biblii w życiu Kościoła i w osobistym życiu człowieka.

W nawiązaniu do prośby wyrażonej na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, aby «jedna niedziela [w ciągu roku] została w całości poświęcona słowu Bożemu, aby zrozumieć niewyczerpalne bogactwo pochodzące z tego nieustannego dialogu między Bogiem a Jego ludem», papież Franciszek w Liście Apostolskim Aperuit illis [30.09.2019)] ustanowił III Niedzielę Zwykłą w ciągu roku jako poświęconą celebracji, refleksji oraz krzewieniu Słowa Bożego.

Centralne obchody Niedzieli Słowa Bożego w Archidiecezji Lubelskiej, w której trwają prace w ramach III Synodu AL odbędą się w Lublinie – w parafii św. Antoniego Padewskiego (ul. Kasztanowa 1).

W uroczystej Mszy Świętej o godz. 12.00 pod przewodnictwem ks. bpa Adama Baba nastąpi włączenie nowych członków do Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej. Podczas tej Mszy Świętej będzie śpiewał chór parafialny INSPIRANTE pod dyrekcją Małgorzaty Świecy. Słowo Boże przez całą Niedzielę będzie głosił ks. prof. Mirosław S. Wróbel, moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej.

Po mszach będą rozdawane dla wiernych cytaty Pisma Świętego i najnowsze folderki Kursu Formacji Biblijnej KUL. Podczas Niedzieli Słowa Bożego będzie możliwość zakupu nowych przekładów Biblii oraz literatury biblijnej.

Papieska inicjatywa Niedzieli Słowa Bożego, którą przeżywać będziemy po raz trzeci, dopełnia cykliczne dzieła podejmowane w Kościele w Polskiej służące ciągłemu odkrywaniu i pogłębianiu znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych. Wśród nich znajduje się m.in. przeżywany od 14 lat Tydzień Biblijny oraz organizowane od pięciu lat Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Działanie te stanowią odpowiedź Kościoła katolickiego w Polsce na prośbę wiernych oraz apel nadzwyczajnego synodu biskupów z 2008 roku, który obradował nt. „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła”.

Zwracamy się z prośbą do Kapłanów, aby we wszystkich parafiach Archidiecezji Lubelskiej odbyła się w tym dniu uroczysta intronizacja Pisma Świętego oraz zostały wygłoszone homilie biblijne zachęcające do systematycznego czytania Słowa Bożego indywidualnie oraz w rodzinach i w grupach parafialnych.

materiały o pobrania: