Nie zabijaj nigdy nikogo – „ZIEJA” – w kinach od 13.03.2020

W piątek, 13 marca 2020 r., wejdzie do kin – zrealizowany przez Telewizję Polską wraz z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych – film w reżyserii Roberta Glińskiego zatytułowany „Zieja”.

To opowieść o księdzu Janie Ziei (1897-1991) – wyświęconym w 1919 roku niezwykłym kapłanie, żołnierzu wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku oraz naczelnym kapelanie Szarych Szeregów w czasie Powstania Warszawskiego i współzałożycielu Komitetu Obrony Robotników, inwigilowanym przez służbę bezpieczeństwa PRL.

W głównej roli księdza Ziei wystąpił Andrzej Seweryn. W filmie wystąpili także m.in. Mateusz Więcławek, Zbigniew Zamachowski, Sławomir Orzechowski oraz Sonia Bohosiewicz.

Zdjęcia do filmu kręcone były m.in. na Lubelszczyźnie: Lublin (archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, Muzeum Wsi Lubelskiej, ulice: Ku Farze, Archidiakońska, Złota, Dominikańska, Niecała), Nałęczów, Kazimierz Dolny, Janowiec, Wąwolnica (Sanktuarium Maryjne).

Lata 70-te. Major SB chce „kupić” naiwnego księdza Zieję i zrobić z niego agenta, który skompromituje opozycję. Przesłuchania księdza stają się naturalnym pretekstem do wędrówki przez historię Polski wieku dwudziestego – od wojny bolszewickiej 1920 roku, przez II wojnę światową, aż do czasów współczesnych. Okazuje się, że naiwny ksiądz Zieja to mądry buntownik. Nie godził się na świat, w którym żył. Wyprzedzał swoją epokę[…] Zieja stawiał na szali swoje życie i wolność, w imię wyznawanych wartości moralnych, etycznych i religijnych[…]

https://www.filmweb.pl/film/Zieja-2019-836360

więcej:

Print Friendly, PDF & Email