Narodowy Dzień Życia – 24.03.2018

W dniu 24 marca obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Życia, uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 27 sierpnia 2004 roku. Zgodnie z uchwałą Sejmu RP jest on „okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”. Ma być także motywem „solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia”.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Życia w Warszawie 21 marca. miał miejsce m.in. Narodowy Kongres Rodziny pod hasłem „Niepodległa, Rodzinna”. Tradycyjnie wręczone zostały również „Tulipany Życia” – nagrody przyznawane zasłużonym dla wspierania rodziny i wartości związanych z życiem rodzinnym.

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego Kościół w Polsce obchodzi także Dzień Świętości Życia. W tym roku liturgicznym uroczystość tę obchodzić będziemy w poniedziałek 9 kwietnia 2018 r. Z tej okazji między innymi ulicami wielu miast przejdą Marsze dla Życia.

W tym roku po raz pierwszy obchodzone jest również 24 marca nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Ustanowiono je dokładnie 74 lata od zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów.

 

Print Friendly, PDF & Email