Misyjni kolędnicy mogą zapukać do waszych drzwi

Tradycyjnie, w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia młodzi kolędnicy rozpoczęli odwiedziny w polskich domach. Zgodnie ze staropolskim zwyczajem, będą kolędować i zbierać datki na rzecz potrzebujących rówieśników.

Dzieło, w tym roku, posłuży modlitwie i zebraniu pomocy materialnej dla najmłodszych mieszkańców Amazonii. Swoją misję, Kolędnicy Misyjni, rozpoczęli we wszystkich polskich diecezjach. To grupy dzieci związane z ogniskami misyjnymi Papieskiego Dzieła Misyjnego w Polsce. Głosząc Dobrą Nowinę o narodzeniu Zbawiciela, proszą o zaangażowanie w obronę tych „najmniejszych” w Amazonii oraz troskę o lasy i przyrodę.

Amazoński las deszczowy jest domem dla ponad 400 plemion, z których każde ma własny język, kulturę i terytorium. Prawdopodobnie około 50 z nich nigdy nie miało kontaktu ze światem zewnętrznym. Część rdzennych mieszkańców Amazonii żyje podobnie jak Europejczycy, ale są też tacy, którzy wciąż żyją jak ich przodkowie. Zbierają dzikie owoce, łowią ryby, uprawiają ziemię. Gdy po kilku latach gleba wyjałowi się, przenoszą się na inne tereny.

Amazonią targają konflikty polegające na częstych inwazjach grup przestępczych na tereny zajmowanie przez Indian. Strach i niepewność z tym związane nie sprzyjają spokojnemu wzrostowi dzieci. Natomiast w miastach najmłodsi narażeni są na przemoc i narkotyki.

Polscy Kolędnicy Misyjni rozpoczęli działalność w 1993 r. Uroczyste początek kolędowania poprzez posłanie dzieci w trakcie Mszy św., przypada co roku 26 grudnia, a zakończenie 6 stycznia, w Misyjny Dzień Dzieci. Przedsięwzięcie Kolędników Misyjnych ma przede wszystkim wymiar duszpasterski. Integruje wspólnotę parafialną, a budząc w wiernych ducha misyjnego, przyczynia się do ożywienia wiary i chrześcijańskiej miłości.

W ubiegłym roku polskie dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego zebrały ponad 2,7 mln zł. Na tę kwotę złożyły się ofiary z ich osobistych wyrzeczeń oraz zebrane podczas nabożeństw, ofiary z I Komunii Świętej oraz ofiary z akcji “Kolędnicy Misyjni”. Zebrane środki zostały przeznaczone na wsparcie 108 projektów skierowanych na poprawę życia dzieci w 10 krajach na trzech kontynentach.

W Archidiecezji Lubelskiej wyruszyliśmy wczoraj do domów, by zanieść Dobra Nowinę o zbawieniu. W wielu parafiach wczoraj odbyło się rozesłanie kolędników misyjnych. W niektórych nastąpi to w najbliższych dniach.

Centrum Misyjne Archidiecezji Lubelskiej prosi aby wszystkie grupy, parafie, wszystkich małych misjonarzy zgłosić do centrum. Po zakończeniu kolędowania odbywa się wspólne spotkanie kolędników z całej Archidiecezji. Grupy, które planują świętować z całą archidiecezją w dniu 9 stycznia w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie proszone są również  o zgłoszenie swojej obecności na adres: misje.lublin@gmail.com do dnia 4 stycznia 2020 roku podając nazwę parafii, szkoły, ilość uczestników, ilość opiekunów i nazwisko osoby odpowiedzialnej.

Podajemy kilka ważnych informacji:

Spotykamy się w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej przy ul. Bursztynowej 20 w Lublinie.

Program:

 • Recepcja – od godz. 9:30
 • Rozpoczęcie – godz. 10:00
 • Przywitanie i prezentacja grup kolędniczych
 • Gość specjalny z Amazonii
 • Bajka z Amazonii
 • Ekouczynek
 • Msza Święta o godz. 11:00 pod przewodnictwem Ks. Abp. Stanisława Budzika
 • Poczęstunek (herbata + drożdżówka)

Do udziału zapraszamy wszystkie grupy kolędnicze.  

 1. Prosimy, aby dzieci były ubrane w stroje kolędników misyjnych lub inne stroje misyjne, kontynentalne.
 2. Każdy uczestnik spotkania przynosi ze sobą jedną zużytą baterię.
 3. Wysyłamy do Dyrektorów Szkół pismo z prośbą o zwolnienie tego dnia uczniów i opiekunów z zajęć szkolnych. W zgłoszeniu prosimy o podanie nazwiska dyrektora szkoły, adresu szkoły wraz z kodem pocztowym.
Print Friendly, PDF & Email