Ministranci dla niepodległej. Relacja z pielgrzymki LSO do Wąwolnicy

W sobotę, 16 czerwca 2018 r., w Wąwolnicy odbyła się Archidiecezjalna Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów do Matki Bożej Kębelskiej. Uczestniczyło w niej 1134 ministrantów i lektorów wraz z duszpasterzami oraz rodzicami i opiekunami. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się w klimacie patriotycznym z racji roku jubileuszowego 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Spotkanie rozpoczął przemarsz uczestników pielgrzymki – z flagami – z miejsca objawień w Kęble do sanktuarium w Wąwolnicy. Sprawowaniu Mszy św. towarzyszył ceremoniał wojskowy. Po wprowadzeniu do kościoła sztandaru Wojska Polskiego orkiestra wojskowa odegrała hymn Polski.

Wspólnej Eucharystii przewodniczył ks. dr Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie, który w homilii podkreślił znaczenie służby i poświęcenia dla Kościoła i Ojczyzny, a także w naszym osobistym życiu. Zwrócił również uwagę, że praca z ministrantami to ważna część pracy duszpasterskiej w każdej parafii, a od osobowości i charyzmy księdza zależy często liczba ministrantów w parafii. Ksiądz kanclerz podkreślał przy tym, że wielu ludzi pełniących dziś odpowiedzialne stanowiska przyznaje się do bycia w przeszłości ministrantem.

Warto życie dawać na służbę dla innych. Ale należy do tak pojętej służby Bogu i Ojczyźnie wychowywać. Służba przy ołtarzu przygotowuje wielu z nas do pewnych obowiązków w życiu. Przygotowuje ministrantów i lektorów. Do pracy, do odpowiedzialności za rodzinę.

Chrystus w Eucharystii sam oddaje się dla nas. Miłość i poświęcenie to dwa słowa, które idą w parze. Módlmy się o taką postawę miłości i poświęcenia w naszym życiu.

We Mszy św. uczestniczyli m.in.: wojewoda lubelski Przemysław Czarnek z żoną Katarzyną, poseł Sylwester Tułajew, Jarosław Kwasek – zastępca dyrektora Agencji Mienia Wojskowego, płk Piotr Chudzik – szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, podinsp. Jerzy Czebreszuk – pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Lublinie, starszy bryg. Grzegorz Podhajny – komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Puławach. Pułkownik Chudzik odczytał również list od Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, który pozdrowił zgromadzonych przedstawicieli liturgicznej służby ołtarza.

Po zakończeniu liturgii rozpoczął się piknik integracyjny. Ministranci spotkali się na błoniach sanktuarium, gdzie przygotowane zostały atrakcje rekreacyjno-sportowe, promocja służb mundurowych, a także wojskowa grochówka. Obecnych było blisko 30 funkcjonariuszy, którzy zaprezentowali sprzęt będący w dyspozycji Policji. Wojsko Polskie przybyło ze swoimi pojazdami i ciężkim sprzętem, które można było nie tylko obejrzeć  z bliska, ale i do niego zasiąść. Państwowa Straż Pożarna przybyła tradycyjnie ze swoim sprzętem ratującym życie, a antyterroryści z pokazem swoich umiejętności i sprzętu.

GOŚĆ LUBELSKI [Pielgrzymka ministrantów i lektorów archidiecezji lubelskiej]: Kilkaset osób wzięło udział w pielgrzymce, Eucharystii i festynie z okazji pielgrzymki lektorów i ministrantów archidiecezji lubelskiej w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości… [czytaj dalej]

GOŚĆ LUBELSKI [Atak terrorystyczny podczas pikniku w Wąwolnicy?]: Napastników szybko obezwładniły służby antyterrorystyczne na oczach zebranych ludzi. Oczywiście był to tylko pokaz działania służb antyterrorystycznych w ramach pikniku… [czytaj dalej]

Print Friendly, PDF & Email