Metropolita Bukaresztu abp Ioan Robu z wizytą w Lublinie

W piątek, 7 września 2017 r., na zaproszenie abp. Stanisława Budzika gościł w Lublinie abp Ioan Robu, metropolita Bukaresztu. W programie wizyty w Lublinie obok spotkania z metropolitą lubelskim znalazła się także wizyta w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz chwila na zobaczenie miasta i rozmowę z Katolicką Agencją Informacyjną.

Abp Ioan Robu (ur. 1944) ukończył studia z teologii moralną na Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie, gdzie w 1977 roku uzyskał doktorat. Po powrocie do kraju pełnił funkcję proboszcza w Buzău. W 1984 roku przyjął święcenia biskupie i został mianowany administratorem apostolskim archidiecezji Bukaresztu, a od 1990 roku jest jej arcybiskupem. Kilkakrotnie pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Rumunii.

KAI – Lublin [ks. Adam Jaszcz, Z arcybiskupem Bukaresztu o Kościele w Rumunii]: Krótka podróż samochodem ulicami Lublina uświadomiła mi, że odwiedzam naprawdę piękne miasto. W planie mojej wizyty nie zabrakło też Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jestem pełen podziwu, że w trudnych latach komunizmu ta uczelnia zachowała swoją podmiotowość i katolicką tożsamość. Nawet więcej, przeżywała swój rozkwit intelektualny, a nawet materialny. Myślę jednak, że najważniejszym skarbem uniwersytetu są kolejne pokolenia młodych ludzi, którzy tutaj zdobywali formację duchową i intelektualną… [czytaj więcej]

Wywiad z abp. Ioanem Robu na stronie KAI: https://ekai.pl/z-arcybiskupem-bukaresztu-o-kosciele-w-rumunii/

Print Friendly, PDF & Email