Małżeństwo, Rodzina, Miłosierdzie – wystawa malarstwa Urszuli Rychlińskiej

Muzeum Archidiecezjalne w Lublinie oraz Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Lubelskiej zapraszają na wystawę malarstwa Urszuli Rychlińskiej pt. „Małżeństwo, Rodzina, Miłosierdzie„, dedykowanej Świętemu Janowi Pawłowi II, która będzie miała miejsce w Wieży Trynitarskiej przy ul. Królewskiej 10 w Lublinie.

wernisaż: 13 sierpnia 2016 r. (sobota), godz. 18.00
wystawa: 13 sierpnia – 8 października 2016 r.

URSZULA RYCHLIŃSKA – artysta grafik, artysta malarz

Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Warsztat malarski doskonaliła w pracowni prof. Zbysława Maciejewskiego. W 2002 roku z wyróżnieniem obroniła dyplom w pracowni prof. Romana Banaszewskiego. Autorka obrazów inspirowanych nauczaniem Świętego Jana Pawła II o małżeństwie i rodzinie, które zgłębiała przy Uniwersytecie Papieskim w Krakowie. Jej prace można oglądać między innymi na stałej ekspozycji w Muzeum Archidiecezjalnym Świętego Jana Pawła II w Krakowie – Łagiewnikach.

W pracach składających się na cykl ?Małżeństwo, Rodzina, Miłosierdzie? artystka przedstawia człowieka jako kobietę i mężczyznę, stworzonych na podobieństwo Boga i powołanych do miłości małżeńskiej na wzór miłości miłosiernej Chrystusa do Kościoła. Jest to myśl rozwijana już przez św. Pawła i jedna z myśli przewodnich papieskiego nauczania, skierowanego do małżeństw i rodzin, które obecnie są zagrożone i atakowane, jak nigdy dotąd.

Obrazy opatrywane są cytatami słów Św. Jana Pawła II, by przybliżyć jego nauczanie i pokazać, że Kościół wyraża ogromną troskę o małżeństwo i rodzinę. Ilość dokumentów i przemówień Papieża Polaka w tym temacie zdumiewa, a wciąż niewielu sięga do tego wielkiego bogactwa.

W 2012 r. w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie miała miejsce wystawa z cyklu ?Mężczyzną i niewiastą stworzył ich? (tytuł  katechez Jana Pawła II wygłoszonych podczas audiencji środowych). Wystawę dedykowaną Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w I rocznicę beatyfikacji otworzył Ks. Stanisław Kardynał Dziwisz. Wszystkie obrazy na stałe trafiły do Muzeum Archidiecezjalnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Krakowie- Łagiewnikach.

Obecne prace składające się na cykl ?Małżeństwo, Rodzina, Miłosierdzie? są kontynuacją krakowskiej wystawy. Niosą przesłanie odwołujące się do nauczania Świętego Jana Pawła II, Papieża Bożego Miłosierdzia i Patrona rodzin chrześcijańskich. Zawarte jest ono min. w encyklikach: ,,Evangelium Vitae? , ,,Dives in Misericordia?, w adhortacji ?Familiaris Consortio?, ?Liście do rodzin? oraz w dziele ?Mężczyzną i niewiastą stworzył ich?.

www.urszularychlińska.vix.com

Print Friendly, PDF & Email