Małgorzata Walewska w finale Festiwalu Lublin ? Czuby 2015

WALEWSKAFOT_1Małgorzata Walewska, gwiazda światowych scen operowych wystąpi w finale XIX Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin ? czuby. Towarzyszył jej będzie Robert Grudzień, muzyk i kompozytor, solista Filharmonii Lubelskiej. Koncert odbędzie się 23 września (środa) w kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie o godz. 19.00.

Od lat jej unikalny mezzosopran urzeka melomanów na całym świecie. Nic dziwnego, że nieprzerwanie należy do grona najsłynniejszych polskich artystek. Małgorzata Walewska, choć koncertuje na całym świecie, chętnie
odwiedza Lublin. Jak przyznała ? na jednym z koncertów ? polubiła to miasto i lubelską publiczność. Chętnie występuje z Robertem Grudniem, twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Lublin ? Czuby. Wspólnie nagrali płytę Farny i te utwory przypomną publiczności podczas ostatniego festiwalowego koncertu. W programie także muzyka sakralna oraz pieśni Fryderyka Chopina.

Tegoroczny festiwal zapowiadał się wyjątkowo różnorodnie. Nie zawiódł zarówno melomanów, miłośników poezji w wykonaniu znanych aktorów, a od kilku lat bardzo udanie łączy wątki historyczne ze sztuką. Festiwal
rozpoczął się w środę 24. 06 o 18.00 uroczystą mszą św., której przewodniczył ks. profesor Andrzej Szostek, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W pierwszym koncercie wystąpili trzej polscy tenorzy, czyli Paweł Skałuba, Dariusz Stachura, Adam Zdunikowski. Na organach i fortepianie towarzyszył im Robert Grudzień, muzyk kompozytor i dyrektor artystyczny festiwalu. Gościnnie zaśpiewali uczniowie Gimnazjum nr 11 im. por. mar. Mariana Tadeusza Mokrskiego w Lublinie, gdyż promocja młodych talentów stała się już tradycją lubelskiej imprezy. Już koncert inauguracyjny przyciągnął publiczność, która tłumnie wypełniła kościół pw. Świętej Rodziny na Czubach. Taką popularnością cieszyły się też kolejne koncerty.

Kolejny ? który odbył się 01.07 przypominał o 205. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Niewątpliwie była to muzyczna niespodzianka, bo do Lublina zawitał kanadyjsko ? amerykański duet. Andrzej Stec (tenor liryczny) i Barbara Bochenek (fortepian) są ciotecznym rodzeństwem. Pochodzą ze Stalowej Woli, ale obecnie mieszkają i pracują zagranicą. Swój koncert zatytułowali „Chopin ze Stanowej Woli”. Była to także promocja płyty rodzeństwa zafascynowanego wielkim polskim kompozytorem. Tydzień później (08.07) w koncercie zatytułowanym ?Dekalog jest jak kompas na wzburzonym morzu?? – Jan Paweł II Papież Pokoju na Ukrainie wystąpili Jerzy Zelnik ? aktor, Georgij Agratina ? fletnia Pana, cymbały /Ukraina/ oraz Robert Grudzień ? organy i piano.

Twórcy XIX Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin ? Czuby zadbali też o tych, którzy nie wyobrażają sobie letnich wieczorów bez doskonałych koncertów muzycznych. 15.07 zaprezentował się znakomity duet z Austrii, czyli Ria Georgiadis ? flet i Sven Birch ? fortepian. Tydzień później „Perły Baroku” przestawili Tomasz Marczak ? trąbka i Andrzej Sochocki ? organy, natomiast w ostatnią środę lipca odbył się recital organowy Nadiyi Velychko z Ukrainy.

Sierpień przyniósł kolejne niespodzianki, a były nimi niewątpliwie koncerty dedykowane rodzicom św. Jana Pawła II. Oba to monodramy autorstwa Anny Dreli, oprawione muzyką w wykonaniu wybitnych artystów. Halina Łabonarska, która 5.08 wystąpiła w roli Emilii Wojtyłowej wzruszyła publiczność do łez. Podniosłą atmosferę współtworzyła też oprawa muzyczna, czyli pieśni w wykonaniu Dominika Sutowicza, solisty Opery Narodowej w Warszawie. ?Emilii matce mojej ? Karol Wojtyła? to poruszająca opowieść o Emilii z Kaczorowskich Wojtyłowej ? osobie głęboko wierzącej, która swoje życie zawsze była gotowa podporządkować woli Boga.

12.08 w pogodny świat dźwięków zabrało publiczność Trio harmonijek ustnych CON BRIO. Zespół tworzą Zygmunt Zgraja, Janusz Zając i Robert Kier. Wspólnie z nimi wystąpili Małgorzata Sęk ? wiolonczela i Robert Grudzień ? organy.

19.08 odbył się koncert zatytułowany „Ojciec Świętego Jana Pawła II – ?Modlitwa, która dotyka Ojczyzny?. Niewątpliwie sympatyczną niespodzianką dla fanów festiwalu był przyjazd Macieja Zakościelnego, jednego z
najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia. Znakomicie wcielił się w postać Karola Wojtyły seniora, w przekonujący sposób ukazując człowieka głębokiej wiary, oddanego rodzinie i szanującego ciężką, uczciwą pracę, a przede wszystkim ? co aktor podkreślał w wywiadach ? modelowe relacje jakie powinny łączyć ojca i syna. W koncercie wystąpili też artyści Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie: Dorotę Szostak-Gąska ? sopran, Jakuba Gąskę ? tenor, Zygmunta Skwierza ? trąbka, Agnieszkę Schulz-Brzyską ? piano i organy. Zaprezentował się też młody wiolonczelista Sebastian Kozub, stypendysta prestiżowych fundacji oraz laureat międzynarodowych konkursów.

09.09. w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła wystąpił Chór ?Lutnia? Filharmonii Lubelskiej. Koncert finałowy w wykonaniu duetu Małgorzata Walewska i Robert Grudzień będzie ukoronowaniem imprezy. Początek o 19.00 w kościele pw. Świętej Rodziny na Czubach.

fot, tekst Kamila Wrzesińska

Print Friendly, PDF & Email