Lubelska Wiosna Organowa w archikatedrze lubelskiej 1-29.05.2022

Parafia Archikatedralna w Lublinie zaprasza na III Lubelską Wiosnę Organową – 2022. Koncerty spotkań organowych odbędą się w niedziele od 1 do 29 maja 2022 r., w archikatedrze lubelskiej (ul. Królewska 10) o godz. 20.00. Celem koncertów jest przybliżenie szerokiej publiczności piękna muzyki organowej w wykonaniu najlepszych artystów z Polski.

Wstęp na koncerty jest wolny. Dostępna będzie także transmisja koncertów na kanale YouTube archikatedry: http://archikatedra.kuria.lublin.pl/na-zywo

Kierownikiem artystycznym wydarzenia jest Stanisław Maryjewski, pierwszy organista parafii archikatedralnej, koordynatorem projektu Ewa Szałek, a głównym organizatorem parafia archikatedralna pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie.

Niedziela, 1 maja 2022 r.

1 maja wystąpi prof. Jarosław Wróblewski z Warszawy. To znakomity polski organista prowadzący ożywioną działalność koncertową, specjalizujący się w muzyce Alaina i Heillera. Wykona on różnorodny program inspirowany tematyką maryjną.

Niedziela, 15 maja 2022 r.

15 maja wystąpi Józef Kotowicz z Białegostoku. To znany polski koncertujący organista i organizator życia muzycznego na Podlasiu. Wykona on bardzo oryginalny program zaczynając od Bacha, a skończywszy na oryginalnych kompozycjach szwedzkiego współczesnego organisty Stefana Lindblada.

Niedziela, 22 maja 2022 r.

22 maja zagra prof. Roman Perucki z Gdańska. To obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich koncertujących organistów w kraju i za granicą. Ma ogromne doświadczenie koncertowe. Jego występy cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony publiczności, ze względu na indywidualnie dobierany repertuar do każdego koncertu i instrumentu. W programie m.in. Bach, Mendelssohn, Surzyński i znakomita kompozycja Zygmunta Kruczka, polskiego kompozytora i organisty mieszkającego za granicą.

Niedziela, 29 maja 2022 r.

29 maja na koncercie finałowym wystąpi chór Stella Maris z parafii pw. bł. bpa Władysława Gorala z Lublina. Dyrygentem jest Barbara Cedrowska, a przy organach zasiądzie Stanisław Maryjewski. Zostaną wykonane utwory na chór a capella, ale także z towarzyszeniem organów, m.in. fragmenty Missa Brevis lubelskiej kompozytorki Elżbiety Rakowskiej. Na zakończenie wybrzmi Sonata c-moll Juliusa Reubke inspirowana tekstem psalmu 94. Artyści chcieliby szczególnie dedykować ten utwór pamięci poległych w czasie wojny na Ukrainie.

Po koncertach będzie możliwość nabycia płyt artystów, a także płyty nagranej na organach Archikatedry.

Print Friendly, PDF & Email