Krytyczne myślenie – 58. Tydzień Filozoficzny w KUL (7-10.03.2016)

Wydział Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II serdecznie zaprasza do uczestnictwa w 58. Tygodniu Filozoficznym, który odbędzie się w Lublinie w dniach 7-10 marca 2016 r., w roku 70-lecia powstania Wydziału Filozofii KUL.

Tradycją tygodni filozoficznych organizowanych przez wydział, na którym przez ponad 25 lat pracował Ks. Prof. Karol Wojtyła, jest stworzenie okazji do dyskusji nad najważniejszymi problemami filozoficznymi ? także w odniesieniu do nauk społecznych i szczegółowych, teologii i religii. Taka idea interdyscyplinarnych dyskusji była szczególnie bliska papieżowi św. Janowi Pawłowi II.

Tegoroczny Tydzień Filozoficzny zatytułowany „Krytyczne myślenie” poświęcamy tej kluczowej kompetencji i jej znaczeniu w życiu społecznym, osobistym i zawodowym. 58. Tydzień Filozoficzny to 4 dni obrad, 9 wykładów plenarnych, sesja studencko-doktorancka i 3 debaty:

? Debata oksfordzka jako narzędzie krytycznego myślenia. Debata studentów retoryki stosowanej
? Krytyczne problemy neuronauk: system neuronów lustrzanych a intersubiektywność. Debata studentów kognitywistyki z udziałem prof. Andrzeja Kapusty
? Chrześcijaństwo. Czy naprawdę mamy kryzys? Debata doktorantów KUL z udziałem prof. Ireneusza Ziemińskiego,

a także interesująca konferencja naukowa.

21 marca 2016 r. mija bowiem 30. rocznica śmierci Księdza Profesora Stanisława Kamińskiego, wybitnego metodologa, filozofa nauki i filozofa teologii, logika i semiotyka. Z tej okazji 10 marca, w 4. dzień obrad Tygodnia Filozoficznego, organizujemy konferencję pt. „Kultura logiczna” poświęconą śp. ks. Kamińskiemu. Wpisuje się ona w cykl spotkań organizowanych w ramach Sekcji Filozoficznej Wykładowców Uczelni Katolickich w Polsce poświęconych dydaktyce poszczególnych dyscyplin filozoficznych.

Szczegółowy program Tygodnia (a także nagrania wykładów z 57. Tygodnia Filozoficznego pt. Antropologia na rozdrożu) znajduje się na stronie www.kul.pl/tydzien.filozoficzny. Wszystkie tegoroczne wykłady będą transmitowane online i (po zarchiwizowaniu) udostępnione za pośrednictwem strony internetowej.

 

2016_tydzien_filozoficzny_plakat

Print Friendly, PDF & Email