Koncert z okazji 44. rocznicy „Lubelskiego Lipca 1980” – 21.07.2024

image description

W 44. rocznicę „Lubelskiego Lipca 1980”, 21 lipca 2024 r. (środa), w archikatedrze lubelskiej odbędzie się Koncert patriotyczno-refleksyjny pt. „NIE DAJ SIĘ ZWYCIĘŻYĆ ZŁU, LECZ ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ”, poświęcony błogosławionemu męczennikowi, obrońcy praw człowieka, patronowi NSZZ „Solidarność” – księdzu Jerzemu Popiełuszce. Koncert rozpocznie się po Mszy św. – ok. godz. 12.30. Wstęp wolny.

W programie ok. 55-minutowego koncertu zabrzmią utwory klasyczne, pieśni bardów epoki Solidarności, tj.: Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Jana Pietrzaka, a także pieśni, które towarzyszyły wiernym podczas Mszy św. za Ojczyznę, odprawianych przez ks. Jerzego w czasie stanu wojennego.

Dzięki komentarzom pomiędzy utworami muzycznymi zbliżymy się do prawdy o księdzu Popiełuszce, prawdy odsłaniającej Jego świadectwo wiary w Boga i w zwycięstwo nad złem, świadectwo nadziei na wolność i solidarność, świadectwo najwyższej ofiary z ludzkiego życia.

Wystąpią:

• Agnieszka Bielanik-Witomska – wokalistka, reżyserka, artystka przez lata związana z Kabaretem Pod Egidą Jana Pietrzaka,
• Sebastian Dylnicki – artysta Teatru Muzycznego w Gliwicach, dyrektor artystyczny Polskiego Teatru Historii,
• Krzysztof Świtała – trębacz, muzyk orkiestrowy, kameralista i solista, muzyk sesyjny,
• Mateusz Jania – klarnecista, solista, kameralista, muzyk orkiestrowy,
• Klaudiusz Jania – pianista, organista, kompozytor, dyrygent, aranżer,
• Alan Wykpisz – kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor, improwizator, pedagog.
• Łukasz Walczak – perkusista, kameralista, muzyk orkiestrowy, pedagog.