Koncert Kolęd: Kolędujemy – w kościele pobrygidkowskim – 28.01.2024

Kościół Rekroralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie (ul. Narutowicza 6), w ramach cyklu Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim, zaprasza, w niedzielę 28 stycznia 2024 r. o godz. 18.45, na Koncert Kolęd: Kolędujemy.

Wykonawcy:

Chór Gminy Kurów – dyrygent Bogdan Lipiński
Kapela Bornego
Zespół Zielona Girlanda

W programie:

Koncert kolęd, pieśni tradycyjnych z przekazów ustnych i melodie z repertuaru wiejskich muzykantów.

Chór Gminy Kurów – Historia chóru sięga początków XX wieku. Od początku swej działalności związany jest z życiem kulturalnym i religijnym Kurowa. Obecnie bardzo dużo koncertuje, również poza granicami kraju. Do swojego repertuaru włączył śpiewy tradycyjne z przekazów ustnych. Kultywuje śpiew chorału pochodzącego z różnych tradycji. Chór jest inicjatorem i organizatorem wielu wydarzeń (Chór Gminy Kurów i jego goście, Dni muzyki, Jarmark Kultury). Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest Bogdan Lipiński.

Kapela Bornego – zespół funkcjonuje od 2012 roku. Wykonuje polską muzykę tradycyjną, używając skrzypiec, suki, basów dłubanych i bębna obręczowego. Repertuar czerpie głównie od mistrzów Roztocza Zachodniego, m.in: Stanisława Głaza, Bronisława Bidy, Zbigniewa Butryna, który jest również budowniczym dużej części używanych przez nich instrumentów. Suka, basy dłubane, bęben obręczowy oraz baraban pochodzą z pracowni Zbigniewa Butryna w miejscowości Szklarnia, która jest jednocześnie siedzibą Szkoły Suki Biłgorajskiej. Kapela używa oryginalnych instrumentów z Lubelszczyzny.

Zespół Zielona Girlanda (nazwa została zaczerpnięta z tekstu jednej z pieśni oczepinowych), to grupa, która poznaje i wykonuje tradycyjny repertuar wywodzący się z Lubelszczyzny. Śpiewane przez nią pieśni pochodzą od mistrzyń poznanych osobiście oraz z nagrań archiwalnych. W skład zespołu wchodzą: Ewelina Prokopiuk, Anna Szcześniak, Agata Turczyn.

WSTĘP WOLNY

więcej: https://pobrygidkowski.pl/

Print Friendly, PDF & Email