Koncert chóru meksykańskiego NORMALISTA DE PUEBLA

Coro-NormalistaKościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie, w ramach cyklu: Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim, zaprasza na koncert CHÓRU MEKSYKAŃSKIEGO – NORMALISTA DE PUEBLA, który odbędzie się w Kościele Pobrygidkowskim w Lublinie (ul. Narutowicza 6), w dniu 16 września 2015 roku, o godz. 19.00

 

CHÓR MEKSYKAŃSKI – NORMALISTA DE PUEBLA

Chór ?Normalista?de Puebla został założony w 1964 roku przez profesora Jorge Altieri Hernándeza, który do dzisiaj jest jego dyrygentem i dyrektorem. Na początku był to chór studentów Akademii Pedagogicznej w Puebla. Obecnie należą do niego zarówno studenci, jak i przedstawiciele licznych zawodów z różnych instytucji i dziedzin.
W repertuarze chóru znajdują się zarówno utwory klasyczne, religijne jak i popularne: meksykańskie i zagraniczne, wykonywane zarówno a`capella jak i z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, smyczkowej lub innych grup muzycznych.

Chór ?Normalista? uczestniczył w licznych koncertach w Meksyku, programach radiowych i telewizyjnych, towarzyszył słynnym solistom, prezentował się przed prezydentami, ambasadorami i dyplomatami z różnych stron świata, odwiedził też wiele państw w Ameryce Południowej i Północnej, w Europie i w Azji. W 1997 roku miał zaszczyt zaśpiewać w Watykanie dla Jana Pawła II.

Profesor Jorge Altieri Hernández jest także założycielem orkiestry symfonicznej (1996 r.) współpracującej z ?Coro Normalista?. Za swoją pracę i liczne sukcesy, zarówno artystyczne jak i pedagogiczne, otrzymał wiele nagród i odznaczeń. Jest pomysłodawcą i głównym organizatorem Światowego Festiwalu Chórów, który od 2000 roku odbywa się co roku w Puebla. W piętnastu edycjach tego festiwalu wzięło już udział 127 chórów z 36 krajów z Europy, Azji i Ameryki.

Tłumaczenie z hiszpańskiego:
Beata Brzozowska-Zburzyńska

 

GERARDO MOLINA

Gerardo Molina urodził się w Puebla (Meksyk) w 1969 roku. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat, a jego pierwszym nauczycielem był ojciec. Molina pobierał naukę u krajowych i zagranicznych muzyków oraz studiował trzy lata w School of Music of the University of the Americas w Puebla.

W 1998 roku Molina zdobył trzecią nagrodę na konkursie University of Xalapa National Piano Competition. Rok później został półfinalistą w konkursie Cincinnati World Piano Competition. W roku 2003 zdobył trzy nagrody na Paris International Amateurs Piano Competition: pierwszą nagrodę główną, nagrodę publiczności oraz nagrodę czytelników. W 2004 roku Molina wystąpił podczas Grand Prix Winners Concert Festival w ambasadzie austriackiej, który organizowany był przez WIPAC. Jego występ z Republican Guard Symphonic Orchestra, kierowaną przez François Boulagne, był częścią Paris Gala Evening w ?Invalides? Church. Rok 2005 przyniósł Molinie dwie nagrody w Stanach Zjednoczonych: drugie miejsce podczas Boston International Piano Competition for Exceptional Pianists oraz trzecią nagrodę podczas WIPAC International Piano Artists Competition. W 2006 roku występował w ?Invalides? Concert Hall w Paryżu oraz w Musical Instruments Museum w Berlinie. W 2008 roku wykonał recital fortepianowy w Radio France w Paryżu. W 2009 roku zagrał recital podczas ?Joseph Kosma? Auditorium of the Nize Regional Conservatory. W 2013 roku wystąpił w Munich Geistag Recital Hall, a w roku 2014 wystąpił w Royal School of Music of McAllen w Texasie.

Molina występował z kilkoma meksykańskimi orkiestrami symfonicznymi i obecnie pracuje jako pianista i konsultant muzyczny chóru ?Normalista? z Puebla prowadzonego przez Jorge Altieri Hernándeza.

Tłumaczenie z angielskiego:
Joanna Mazurek

 

foto: http://desdepuebla.com/coro-normalista/

Print Friendly, PDF & Email