Kolędnicy Misyjni 2023/24 z pomocą dzieciom w Kolumbii

Centrum Misyjne Archidiecezji Lubelskiej zaprasza kapłanów, katechetów, siostry zakonne wraz ze swoimi uczniami oraz grupy parafialne do zaangażowania się w „Kolędników Misyjnych”, którzy na przełomie roku 2023/2024 pośpieszą z Dobrą Nowiną o Jezusie do domów i jednocześnie z pomocą dzieciom w Kolumbii.

Od 30 lat w okresie Bożego Narodzenia setki tysięcy dzieci, rodziców, opiekunów i animatorów zaangażowanych w działalność Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w całej Polsce angażuje się w akcję KOLĘDNICY MISYJNI. Kolędnicy Misyjni to mali i więksi misjonarze, którzy idąc od domu do domu, od rodziny do rodziny, od jednego szpitalnego łóżka od drugiego, przypominają wszystkim, że narodził się Chrystus. Wraz z tym przesłaniem niosą radość i pokój Bożego Narodzenia. Są jak aniołowie w Betlejem „zwiastujący radość wielką” i głoszący: „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”. 

Opowiadając jednocześnie o życiu dzieci w różnych częściach świata, uświadamiają wszystkim, że Kościół nie kończy się w parafii, ale mamy braci i siostry na krańcach świata. I to my jesteśmy odpowiedzialni, by usłyszeli o Chrystusie i żyli w warunkach pozwalających im na wzrost, rozwój i życie godne dziecka Bożego.

Przy okazji kolędowania zbierane są ofiary przeznaczone na pomoc dzieciom w różnych częściach świata.

W 2022 roku wraz z innymi ofiarami dzieci z PDMD w Polsce udało się zebrać 2.486.601,28 zł. Środki te za pośrednictwem Dykasterii ds. Ewangelizacji dotarły do 9 państw (Etiopia, Malawi, Nigeria, Rwanda, Tanzania, Peru, Indie, Liban, Papua-Nowa Gwinea) i pomogły w realizacji 79 różnych projektów proedukacyjnych i prozdrowotnych dla dzieci do 14. roku życia.

Tegoroczny projekt akcji Kolędnicy Misyjni pragnie przybliżyć dzieciom i dorosłym Kolumbię. To niezwykle kolorowy kraj w północno-zachodniej części Ameryki Południowej:

– W Kolumbii jest ponad 5000 rodzajów motyli, z czego 289 gatunków endemicznych, czyli takich, które są unikatowe dla tego regionu i nie spotkamy ich w naturze w żadnym innym kraju.  
– Przypraw i ziół leczniczych, takich jak szałwia, oregano, bazylia czy mięta, Kolumbia eksportuje tygodniowo około 15 ton! Rosną bowiem i kwitną przez cały rok.
– Orchidea jest kwiatem narodowym Kolumbii od 1936 roku. Pochodzi właśnie z tych terenów. Na 4270 rodzajów orchidei aż 1572 znajdziemy tylko w Kolumbii, są to bowiem gatunki endemiczne. Jest wśród nich ogromna różnorodność kolorów, kształtów i wielkości.  
– W Kolumbii są gatunki zwierząt, którym grozi wyginięcie. Należą do nich: andoniedźwiedź okularowy,inaczej nazywany niedźwiedziem andyjskim,różowe delfiny oraz wiele gatunków żółwi morskich.  
– Nazwa Kolumbia pochodzi od nazwiska Krzysztofa Kolumba, chociaż on sam nigdy nie był na jej terenie. – Kolumbia jest rajem dla miłośników owoców.

źródło/więcej: https://missio.org.pl/kolednicy-misyjni/

Print Friendly, PDF & Email