„Jan Paweł II – Papież Rodziny” – Inauguracja festiwalu organowego Lublin-Czuby 9.06.2022

Koncertem Papieskim „Jan Paweł II – Papież Rodziny” – z okazji 35. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Lublinie – rozpocznie się XXVI Festiwal Organowy Lublin-Czuby 2022 w ramach ogólnopolskiego autorskiego projektu Podaj rękę Ukrainie. 2022-Rok Romantyzmu Polskiego. Koncert uświetni inauguracje Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie.

Pierwszy koncert: „Jan Paweł II – Papież Rodziny” odbędzie się w czwartek 9 czerwca 2022 r. , o godz. 19.00.

Wezmą w nim udział:

Alicja Węgorzewska – mezzosopran
Robert Grudzień – organy, fortepian
Jerzy Zelnik – aktor
Halina Risna – sopran /Ukraina/
Yulia Sharovska – fortepian /Ukraina/
ks. Tadeusz Pajurek – słowo wiążące
scenariusz Anna Drela.

Kolejne koncerty Festiwalu Lublin-Czuby 2022 będą odbywały się w każdą środę lipca i sierpnia. Wystąpią m.in. : Bogdan Kierejsza – skrzypce, Olga Bończyk – aktorka, Maciej Zakościelny – aktor, Alicja Węgorzewska – mezzosopran, Chór Ziemi Włodawskiej Vlodaviensis, soliści Teatru Muzycznego w Lublinie, Andrzej Sochacki – organy, Robert Grudzień – organy, fortepian, Nadiya Velichko – organy/Ukraina/, Olha Hrytsak – mezzosopran /Ukraina/.

Parafia Świętej Rodziny na lubelskich Czubach od 35 lat wdraża w życie i przypomina nauczanie św. Jana Pawła II. To właśnie tu 9 czerwca 1987 roku wokół ołtarza polowego zgromadziły się tłumy wiernych. Tego dnia padły słynne słowa „Ileż to wspomnień historycznych przychodzi na myśl, gdy jestem w mieście, w którym chrześcijaństwo ma tysiąc lat tradycji, w mieście, które było miejscem unii Polski z Litwą w roku 1569, w mieście, które przeżyło tyle wojen, najazdów i zniszczeń. Ich symbolem jest Majdanek, gdzie miałem okazję zatrzymać się dziś rano z głębokim przejęciem. Wyrażam radość, że Lublin żyje, że się rozwija; powstają w nim nowe dzielnice i nowe kościoły. Wyrażam radość, że jest miastem pięciu wyższych uczelni”.

Pamiątką pobytu Ojca Świętego na lubelskich Czubach jest festiwal organowy. Ta inicjatywa to wcielenie w życie innych słów św. Jana Pawła II, że Kościół potrzebuje sztuki i artystów i poprzez sztukę przekazuje przesłanie Ewangelii.

Każdy z nas, ludzi wierzących ma jakieś bardzo osobiste duchowe spotkanie ze św. Janem Pawłem II. Dla mnie to oczywiście Jego pielgrzymki do Polski w tym ta z 1987 roku, kiedy odwiedził Lublin. Jednak wcześniej, rok przed wyborem kard. Wojtyły na papieża uczestniczyłem w uroczystościach koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. Już wówczas Jego słowa ukształtowały moje życie. Należę do pokolenia JP II. Swoją działalność artystyczną staram się budować w ten sposób aby mieściła się w określeniu sztuki, o jakiej mówi św. Jan Paweł II np. w Liście do Artystów. To bardzo ważne zadanie w dzisiejszych czasach.

Robert Grudzień, dyrektor festiwalu

Sprzeciw wobec najazdu na Ukrainę słychać nie tylko w świecie polityki. Przyłączyli się do niego polscy twórcy. Po rosyjskiej agresji artyści występują podczas koncertów o pokój. Po raz pierwszy programy festiwalowe łączyć będą polską i ukraińską kulturę, a występować będą razem wybitni polscy i ukraińscy artyści. Polska kultura upomina się o walczącą Ukrainę. Tak będzie również podczas tegorocznego festiwalu na lubelskich Czubach, podczas którego odbywać się będą koncerty oraz programy artystyczne z udziałem polskich i ukraińskich artystów młodego i starszego pokolenia.

Patronat honorowy nad festiwalem sprawują:

abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski
Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin
Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego
Lech Sprawka, Wojewoda Lubelski

Festiwal jest realizowany przy pomocy finansowej Miasta Lublin, Województwa Lubelskiego.

Organizator festiwalu: Parafia pw. Świętej Rodziny w Lublinie
ks. dr Tadeusz Pajurek – proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny
www.par.sw-rodziny.lublin.pl

Biuro festiwalu: Lublin, ul. Jana Pawła II 11, tel. 601 306 483
Robert Grudzień – dyrektor festiwalu, projekt autorski
e-mail: robert@grudzien.pl

Print Friendly, PDF & Email