Inauguracja Roku Miłosierdzia w lubelskiej archikatedrze 13.12.2015

8 grudnia 2015 r. (wtorek), w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w ramach inauguracji Nadzwyczajnego Jubileusz Miłosierdzia papież Franciszek dokonał otwarcia Drzwi Świętych, które stają się na czas Roku Świętego”Bramą Miłosierdzia„.

Decyzją Ojca Świętego, w III Niedzielę Adwentu, otwarciem symbolicznych Bram Miłosierdzia we wszystkich kościołach katedralnych w świecie, Rok Miłosierdzia ma zostać zainaugurowany w poszczególnych diecezjach.

Uroczystości w Lublinie rozpoczną się w niedzielę, 13 grudnia 2015 r. o godz. 11.00 w kościele pw. Świętego Ducha przy Krakowskim Przedmieściu.

„Po odmówieniu wstępnych modlitw wysłuchamy Ewangelii o odnalezionej owcy oraz fragmentu bulli papieskiej ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Następnie wyruszymy w procesji w kierunku Archikatedry.

Po przekroczeniu progu świątyni otworzymy Bramę Miłosierdzia, która będzie przygotowana przy wejściu do nawy bocznej prowadzącej do kaplicy Krzyża Trybunalskiego i Najświętszego Sakramentu. Następnie sprawowana będzie Eucharystia, która rozpocznie się od wspomnienia chrztu świętego i pokropienia wodą święconą” – z listu Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego na 6 grudnia 2015 r.

Ze względu na Jubileuszu Miłosierdzia Papież Franciszek udzielił wszystkim biskupom świata możliwości użycia Błogosławieństwa apostolskiego wraz z odpustem zupełnym dodatkowe dwa razy, między innymi na zakończenie Celebracji otwarcia Roku Świętego w Kościołach lokalnych 13 grudnia b.r.

W niedzielę 20 grudnia br., otworzymy Bramy Miłosierdzia w sanktuariach i wyznaczonych kościołach nasze archidiecezji:

w Bazylice pw. Narodzenia Najświętszej Maryji Panny w Chełmie
w Bazylice pw. MB Kębelskiej w Wąwolnicy
w Bazylice pw. św. Anny w Lubartowie
w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach

W archikatedrze została już przygotowana Brama Miłosierdzia, która czeka na swoje uroczyste otwarcie.

Print Friendly, PDF & Email