Historia Marii – Historia, która wydarzyła się naprawdę – film

W piątek, 21 października 2016 r. będzie miała miejsce polska premiera filmu „Historia Marii” w reżyserii Jean-Pierre’a Am?ris’a.

Historia Marii to oparty na faktach poruszający filmowy portret głuchej i niewidomej od urodzenia Marie Heurtin, żyjącej we Francji pod koniec XIX wieku.

Niewidoma i niesłysząca od urodzenia 14-letnia Marie Heurtin nie potrafi komunikować się ze światem. Zachowuje się jak dzikie zwierzę, które boi się nieznanej otaczającej rzeczywistości, bo nie jest w stanie jej zobaczyć ani usłyszeć. Lekarze uznali, że jest upośledzana, ale ojciec Marie nie zgodzą się z ich diagnozą. Za wszelką cenę stara się nawiązać kontakt z córką i wbrew opinii specjalistów nie chce oddać jej do azylu. Zrozpaczony i bezradny umieszcza ją w Larnay Institute – edukacyjnej placówce, gdzie zakonnice opiekują się niesłyszącymi dziewczynkami. Marie Trafia pod skrzydła młodej Siostry Małgorzaty, która dostrzega w niej niezwykły potencjał możliwości. Za wszelką cenę stara się przywrócić ją światu i wydobyć z ciemnej i głuchej otchłani, w jakiej przebywa od urodzenia.

Jej przypadek stał się głośny dzięki francuskiemu profesorowi Louisowi Arnouldowi, który w 1910 roku opublikował obszerne stadium na jej temat, zatytułowane Ames en prison (przetłumaczone na angielski jako Imprisoned Souls/Uwięzione dusze). Książka bardzo szybko zyskała popularność, miała wiele wydań i przetłumaczono ją na kilka języków.

Kolejną inspiracją reżysera była również Helen Keller, znacznie bardziej znana amerykańska odpowiedniczka Marie Heurtin, urodzona 5 lat później w Stanach Zjednoczonych, która utraciła wzrok i słuch w wieku 19 miesięcy. W wyniku terapii prowadzonej przez jej niewidomą nauczycielkę Anne Sullivan, Keller nauczyła się pisać, czytać i mówić, a potem została pisarką i społeczną aktywistką.

Na uwagę w zasługują tu dwie wybitne kreacje aktorskie.

Rolę niepełnosprawnej Marie zagrała niesłysząca, debiutująca na ekranie Ariana Rivoire ? młoda dziewczyna, spotkana przez reżysera w instytucie dla osób niedosłyszących, z którym współpracował on podczas zbierania materiałów do filmu.

Rolę Siostry Małgorzaty zagrała z kolei Isabelle Carré, która wystąpiła w innym filmie reżysera Romantics Anonymous i nagrodzona została w 2003 roku nagrodą Césara dla Najlepszej Aktorki za rolę w filmie Beautiful Memories.

Tytuł oryginalny: Marie Heurtin
Premiera: 21 października 2016 r.
Produkcja: Francja, 2014
Czas trwania: 94 min
Reżyseria: Jean-Pierre Am?ris
Zdjęcia: Virginie Saint-Martin
Producenci: Denis Carot, Sophie Revil
Występują: Isabelle Carré, Ariana Rivoire, Brigitte Catillon, Noémie Churlet
Festiwale i nagrody: 2015 ? Wisconsin FF, 2014 ? FF Locarno: Variety Piazza Grande Award, 2014 ? FF Nowa Zelandia

źródło-więcej: http://kondrat-media.pl/historia-marii/

histora_marii-pl

Print Friendly, PDF & Email