Festiwal Wolontariatu „Dobra jest więcej” – Caritas 29.11.2022

We wtorek, 29 listopada 2022 r. o godz. 9.30 w auli Domu Nadziei Caritas Archidiecezji Lubelskiej (Al. Unii Lubelskiej 15) odbędzie się Festiwal Wolontariatu, w którym wezmą udział wolontariusze Caritas zrzeszeni w Szkolnych Kołach Caritas Archidiecezji Lubelskiej wraz ze swymi opiekunami.

Wszystko to za sprawą projektu „Dobra jest więcej – szkolny wolontariat” realizowanego przez Caritas w Polsce dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Edukacji i Nauki. W jego ramach 15 Szkolnych Kół Caritas z naszej diecezji przygotowało swoje autorskie inicjatywy, a ich opiekunowie wzięli udział w szkoleniach. Ma on na celu wyjście naprzeciw wyzwaniom spowodowanym poczuciem osamotnienia, braku więzi z bliskimi i poczucia własnej wartości spotęgowanymi dodatkowo pandemią.

Osamotnienie, brak więzi z bliskimi i poczucia własnej wartości to problemy, z którymi borykają się młodzi ludzie, a które spotęgowała pandemia. Coraz częściej skutkują one podejmowaniem zachowań ryzykownych, a nawet prób samobójczych. Caritas Polska wraz z Caritas diecezjalnymi wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom, oferując opiekunom narzędzia i wskazówki do pracy z młodzieżą.

Podczas Festiwalu każde Szkolne Koło Caritas będzie miało możliwość opowiedzenia o działaniach zrealizowanych w ramach projektu, ale będzie to także doskonała okazja do wymiany doświadczeń i integracji.

Ważny punkt spotkania stanowić będzie przybycie na Festiwal Wolontariatu relikwii bł. Carla Acutisa w ramach trwającej w archidiecezji peregrynacji. Carlo Acutis urodził się 3 maja 1991 w Londynie, ale niedługo później jego rodzina wróciła do Mediolanu. Był autorem pobożnościowych stron internetowych, o cudach eucharystycznych i o świętych katolickich. Eucharystię nazywał autostradą do nieba. Jego życiowym mottem były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”.

Carlo Acutis jest patronem Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, które już w sierpniu 2023 roku. Jego relikwie peregrynują po całej Polsce i akurat tak się złożyło, że właśnie teraz są w naszej diecezji. Nie mogliśmy więc przegapić możliwości, by pokazać tego Błogosławionego jako wzór dla wolontariuszy. Carlo mimo młodego wieku bardzo poświęcał się dla Pana Boga i drugiego człowieka powtarzając, że jedyne co uczyni nas pięknymi w oczach Boga, to sposób, w jaki Go kochaliśmy i w jaki kochaliśmy naszych braci. Był zaangażowany w działalność charytatywną na rzecz potrzebujących, bezdomnych i imigrantów, których wspierał również finansowo, przeznaczając na ten cel pieniądze zaoszczędzone z otrzymywanej tygodniówki. Jest więc bardzo dobrym, a jednocześnie bardzo współczesnym wzorem do naśladowania, udowadnia, że nigdy nie jest za wcześnie na świętość, na to, by do niej dążyć.

Paulina Stepnowska, koordynator wolontariatu Caritas Archidiecezji Lubelskiej
Print Friendly, PDF & Email