Ekumeniczny Festiwal Wokalny „Adventus” – Lublin, 27.11-18.12.2022

Archidiecezja Lubelska zaprasza na Ekumeniczny Festiwal Wokalny Adventus. Jest to propozycja nowego festiwalu na mapie Polski, który ma za zadanie promować wokalne tradycje muzyczne, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki sakralnej. Festiwal ma charakter ekumeniczny, który odnosi się do wielokulturowego i wieloreligijnego dziedzictwa Lublina.

Festiwal składa się z czterech koncertów głównych, wykonywanych w lubelskich kościołach w każdą niedzielę Adwentu: od 27 listopada do 18 grudnia 2022 r. Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu zaproszeni zostali: Doron Schleifer i Corina Marti, Chór Katedry Prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie, Canaan Group oraz Paweł Łukaszewski z nowo powołanym Chórem Młodzieżowym Miasta Lublin (chór szkoli się pod okiem kompozytora Pawła Łukaszewskiego, a na festiwalu wykona premierowy utwór jego autorstwa w ramach koncertu zamykającego wydarzenie).

Czas Adwentu jest właściwym momentem, aby szeroko prezentować duchowe tradycje, wykraczające poza ramy jednej wspólnoty. Adwent w tradycji chrześcijańskiej jest czasem oczekiwania na narodziny Boga. Ma charakter uniwersalny, a podobne, przepełnione nadzieją obrzędy są obecne w większości systemów religijnych. W czasach, kiedy wspólnotowość wymaga redefinicji, ważne jest realizowanie działań, które mają za zadanie propagowanie gościnności, łączności duchowej, wzajemnego wsparcia i uważności. Poprzez sztukę i wspólne doświadczenie estetyczne i duchowe, będzie budować wspólnotę osób wierzących i tych wszystkich, którzy mają potrzebę rozwoju duchowości własnej i swojej wspólnoty.


PROGRAM FESTIWALU

1 NIEDZIELA ADWENTU (27.11.2022r.) – godzina 19.00

Kościół Rektoralny pw. św. Piotra Apostoła w Lublinie, ul. Królewska 9

• Otwarcie festiwalu / koncert wykonawców zagranicznych / sakralna muzyka żydowska późnośredniowiecznych Włoch.
Wystąpią: Doron SCHLEIFER – wokal , dyrygent i dyrektor muzyczny Chóru Synagogi w Bazylei (Szwajcaria), Corina MARTI – clavisimbalum, flety (Szwajcaria)

2 NIEDZIELA ADWENTU (04.12.2022r.) – godzina 18.00

Trybunał Koronny, ul. Rynek 1

• Przestrzeń koncertowa / muzyka adwentowa i bożonarodzeniowa społeczności afrykańskiej Lublina.
Wystąpią: CANAAN GROUP (Zimbabwe, Kenia, Maroko, Polska)

3 NIEDZIELA ADWENTU (11.12.2022r.) – godzina 19.00

Parafia Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, ul. Bursztynowa 20

• Muzyka adwentowa i bożonarodzeniowa Kościoła Prawosławnego.
Wystąpi: CHÓR KATEDRY PRAWOSŁAWNEJ pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie

4 NIEDZIELA ADWENTU (18.12.2022r.) – godzina 20.00

Archikatedra Lubelska, ul. Królewska 10

• Koncert finałowy / prapremiera utworu Pawła Łukaszewskiego
Wystąpi: CHÓR MŁODZIEŻOWY MIASTA LUBLIN, powołany specjalnie na Festiwal Adventus

30 GRUDNIA godzina 15.00

Kolędowanie CHÓRU MŁODZIEŻOWEGO MIASTA LUBLIN w Bożonarodzeniowej Lubelskiej Szopce w ramach Festiwalu Bożego Narodzenia w Lublinie.


Festiwal został zaplanowany jako wydarzenie cykliczne, a stworzony chór będzie rokrocznie pracował nad nowym repertuarem.

  • Organizator: Archidiecezja Lubelska
  • Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Anthill, Fundacja PGE, Miasto Lublin, Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie, Wieża Trynitarska w Lublinie, Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej
  • Partner medialny: TVP3 Lublin
  • Patronat medialny: Radio Lublin, Kurier Lubelski, Radio Plus, Niedziela, Gość Niedzielny Lubelski, Lubelski.pl
  • Projekt objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin
  • Projekt objęty Patronat Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego
  • Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Print Friendly, PDF & Email