
W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca 2025 r. (wtorek), przeżywamy w Kościele katolickim w Polsce – Dzień Świętości Życia. Jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji.
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego od wielu już lat jest okazją do modlitwy o poszanowanie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Tego dnia wiele osób włącza się również w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
DZIEŃ ŚWIĘTOŚCI ŻYCIA
Inicjatywa ustanowienia Dnia Świętości Życia, podjęta przez Episkopat Polski w 1998 r., była odpowiedzią na wezwanie, które papież Jan Paweł II zawarł w encyklice „Evangelium vitae” z 25 marca 1995 r., której 30. rocznicę ogłoszenia właśnie obchodzimy:
„Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne w każdej chwili swego istnienia, także w fazie początkowej, która poprzedza narodziny. Człowiek już w łonie matki należy do Boga, bo Ten, który wszystko przenika i zna, tworzy go i kształtuje swoimi rękoma, widzi go, gdy jest jeszcze małym, bezkształtnym embrionem i potrafi w nim dostrzec dorosłego człowieka, którym stanie się on w przyszłości i którego dni są już policzone, a powołanie już zapisane w księdze żywota” (EV 61).Jan Paweł II w encyklice „Evangelium vitae” z 25 marca 1995 r.
DUCHOWA ADOPCJA DZIECKA POCZĘTEGO
Duchowa Adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańca świętego oraz krótkiej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Dzieło duchowej adopcji powstało po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy, w roku 1987 została przeniesiona do Polski.
Duchowa Adopcja jest potężnym narzędziem obrony życia i budowania cywilizacji miłości. Każdy z nas może stać się duchowym obrońcą dziecka nienarodzonego i przyczynić się do uratowania życia. To wielkie dzieło, które nie wymaga siły fizycznej ani środków materialnych – wymaga jedynie otwartego serca i wierności modlitwie. Zapraszamy do wspólnego podjęcia tej duchowej misji – abyśmy jako Kościół w Polsce byli znakiem nadziei i miłości w świecie, który tak często zapomina o wartości ludzkiego życia. Niech nasza modlitwa stanie się świadectwem, że każda osoba – niezależnie od etapu życia – jest cenna w oczach Boga.
O. Samuel Karwacki OSPPE Krajowy Moderator Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego
Codzienna modlitwa Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego:
Panie Jezu, za wstawiennictwem Twojej Matki, Maryi, która urodziła Cię z miłością oraz za wstawiennictwem św. Józefa, człowieka zawierzenia, który opiekował się Tobą po narodzeniu, proszę Cię w intencji tego nie narodzonego dziecka, które duchowo adoptowałem, a które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady.
Proszę, daj rodzicom miłość i odwagę, aby swoje dziecko pozostawili przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyłeś. Amen.
Więcej informacji o Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego:
www.duchowaadopcja.pl
centrumzawierzenia.jasnagora.pl
V. TYDZIEŃ MODLITW O OCHRONĘ ŻYCIA

W dniach 19-25 marca 2025 r. trwa także „V. Tydzień modlitw o ochronę życia” Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Cłowieka. Na kolejne dni przygotowane zostały m.in. rozważania inspirowane dziedzictwem polskich świętych, błogosławionych, Sług Bożych odznaczających się charyzmatyczną działalnością na rzecz obrony życia. Znaleźli się wśród nich: św. Jan Paweł II, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, św. o. Maksymilian Maria Kolbe, bł. kard. Stefan Wyszyński, bł. rodzina Wiktorii i Józefa Ulmów, bł. Hanna Chrzanowska i Służebnica Boża Stanisława Leszczyńska.
V edycja Tygodnia Modlitw o Ochronę Życia wpisuje się w Jubileusz Zwyczajny Roku 2025. To szczególny czas miłosierdzia i przebaczenia, mający zrodzić w sercach wierzących nadzieję, którą Ojciec Święty Franciszek uczynił centralną kategorią teologiczną Roku Świętego. Już na samym początku bulli Spes non confundit, ogłaszającej Jubileusz, papież wskazał na ścisły związek nadziei z odpowiedzialnym rodzicielstwem. Za jedną z najpoważniejszych konsekwencji kryzysu nadziei młodego pokolenia uznał „utratę pragnienia przekazywania życia”.
https://pro-life.pl/v-tydzien-modlitw-o-ochrone-zycia-2025/
WIĘCEJ: https://pro-life.pl/