Dzień Świętości Życia – 25.03.2019

W poniedziałek, 25 marca 2019 r., przeżywać będziemy uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która łączy się w Polsce z obchodami Dnia Świętości Życia, ustanowionego przez Episkopat Polski w 1998 r.

Jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”. Inicjatywa biskupów była odpowiedzią na to wezwanie Jana Pawła II zawarte w encyklice „Evangelium vitae”.

Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne w każdej chwili swego istnienia, także w fazie początkowej, która poprzedza narodziny. Człowiek już w łonie matki należy do Boga, bo Ten, który wszystko przenika i zna, tworzy go i kształtuje swoimi rękoma, widzi go, gdy jest jeszcze małym, bezkształtnym embrionem i potrafi w nim dostrzec dorosłego człowieka, którym stanie się on w przyszłości i którego dni są już policzone, a powołanie już zapisane w księdze żywota” (EV 61).

Jan Paweł II, encyklika „Evangelium vitae”, 25 marca 1995 r.

Dzień Świętości Życia jest okazja do corocznego spotkania obrońców życia na 39. już Pielgrzymce Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę, która zaplanowana została na sobotę, 23 marca 2019 r.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego od wielu już lat jest też okazją do modlitwy o poszanowanie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Tradycyjnie również tego dnia wiele osób włącza się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Polega ono na codziennej modlitwie przez 9 miesięcy w intencji dziecka, nieznanego modlącemu się, ale zagrożonego zabiciem w łonie matki oraz w intencji jego rodziców.

O włączenie się w tę inicjatywę apeluje dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Przemysław Drąg oraz Krajowa Doradczyni Życia Rodzinnego Beata Choroszewska.

Więcej informacji o Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego:

www.duchowa-adopcja.pl

Print Friendly, PDF & Email