Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – u Świętej Rodziny w Lublinie – 1.03.2024

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie (ul. Jana Pawła II 11) zaprasza w piątek 1 marca 2024 r. o godz. 12.00 na Mszę Świętą w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych „Żołnierzy Wyklętych”. Eucharystii przewodniczył będzie Ksiądz Biskup Mieczysław Cisło, a homilię wygłosi ks. Stanisław Góra.

Po Mszy Świętej odbędzie się koncert patriotyczny pt: „Chwała Bohaterom” w wykonaniu grupy FENIX.

O godz. 13.30 spotkanie integracyjne z poczęstunkiem w Domu Akcji Katolickiej. W programie: wykład na temat: „Podziemie niepodległościowe na Lubelszczyźnie po 1944 roku”, który wygłosi Grzegorz Makus, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej.

Partnerem wydarzenia Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest Województwo Lubelskie.3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia – 1 marca 1951 roku – w więzieniu mokotowskim komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej od 1945 roku dzieło AK.

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu – stanowi się, co następuje: Art. 1. Dzień 1 marca ustanawia się Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Art. 2. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym. […]

Ustawa z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” [Dziennik Ustaw 2011 r. nr 32, poz. 160 ]

więcej: https://podziemiezbrojne.ipn.gov.pl/

Print Friendly, PDF & Email