Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – lubelskie obchody 2.05.2021

W niedzielę 2 maja 2021 r. po raz kolejny obchodzić będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Podobnie jak w ubiegłym roku, ze względu na stan epidemii, obchody będą miały skromniejszą oprawę niż zwykle.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został przez Sejm RP ustawą z dnia 20 lutego 2004 roku o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, pozwalając jednocześnie na użycie biało-czerwonej flagi dla podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt i innych wydarzeń czy rocznic, a nie tylko podczas oficjalnych świąt państwowych.

Art.5.1. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Każdy ma prawo używać barw Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń, z uwzględnieniem art.1 ust.2.
Art. 6a. Ustanawia się dzień 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Dz.U. 1980 Nr 7 poz. 18

Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Lublinie rozpoczną się 2 maja o godz. 11.00 wciągnięciem flagi na szczyt masztu przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, a następnie uroczystości przeniosą się przed gmach Ratusza i Urzędu Marszałkowskiego.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
2 maja 2021 r.

PROGRAM:

11.00Lubelski Urząd Wojewódzki, ul. Spokojna 4
Uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt przed gmachem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie
– przekazanie flagi państwowej pocztowi flagowemu przez wojewodę lubelskiego
– hymn państwowy i podniesienie flagi państwowej na maszt

11.45Urząd Miasta Lublin, Plac Władysława Łokietka
Uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt na balkonie Urzędu Miasta Lublin

12.30Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, ul. Grottgera 4
Uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na gmachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w dniach 2 i 3 maja od godz. 19.00 lubelski Ratusz i Arena Lublin zostaną podświetlone w barwy narodowe.

Biuro Programu „Niepodległa” po raz kolejny zaprasza do włączenia się do akcji #mojaflaga organizowanej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja, czyli wywieszenia biało-czerwonej flagi, a także zachęcamy do sfotografowania swojej flagi i podzielania się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga.

W dniu 2 maja wraz z Dniem Flagi obchodzony jest w Polsce Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, uchwalony jednogłośnie przez Sejm RP ustawą z dnia 20 marca 2002 r. o ustanowieniu 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Uznając wielowiekowy dorobek i wkład Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim (…) – 20 marca 2002 r.

Ustawa z dnia 20 marca 2002 r. o ustanowieniu 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Dz.U. 2002 nr 37 poz. 331
Print Friendly, PDF & Email