Dzień Dziecka Utraconego – 15.10.2024

W Lublinie, 15 października 2024 r. (wtorek) już po raz szesnasty będziemy obchodzić Dzień Dziecka Utraconego. Tego dnia w kościele pw. św. Jana Kantego w Lublinie, ul. Berylowa 9, o godzinie 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy utracili swoje dziecko. Na uroczystość zaproszeni są wszyscy rodzice, bez względu na to, na to w jakim wieku było ich dziecko i w jakich okolicznościach zmarło (poronienie, śmierć w wyniku choroby, śmierć w wyniku nieszczęśliwych wypadków, samobójstwo). Wcześniej o godz. 17.20 wspólny różaniec z rozważaniami dla rodziców po stracie.

Organizatorami wydarzenia są Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej wraz z grupą Rodziców Dzieci Utraconych działającą w Lublinie. Co roku, wydarzenie to gromadzi kilkaset osób, które w ten sposób chcą uczcić pamięć swoich dzieci i wspólnie pomodlić się za siebie nawzajem, o błogosławieństwo Boże i siłę do przezwyciężenia wielkiego bólu i żalu jaki powoduje śmierć własnego dziecka. Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie nie tylko rodziców dzieci utraconych, ale także rodzeństwo dzieci utraconych, babcie i dziadków!

Z myślą o rodzicach dotkniętych utratą dziecka stworzono Księgę Dzieci Utraconych, w której rodzice mogą zapisywać imiona swoich zmarłych dzieci. Będzie ona wyłożona w kościele pw. św. Jana Kantego przed Mszą św, a w trakcie Eucharystii zaniesiemy ją w darach do ołtarza, jako symbol ofiarowania dzieci Panu Bogu.

Przed Eucharystią każdy rodzic będzie mógł zapalić symboliczną świeczkę, na znak pamięci o swoim dziecku, a następnie postawić ją na stoliku, który będzie stał całą Mszę św. przy ołtarzu, aby każdy rodzic mógł poczuć, w trakcie tego wydarzenia, szczególną obecność swoich utraconych dzieci.

Trwa zbiórka na kontynuacją kolejnych etapów budowy Grobu Dziecka Utraconego w Lublinie. W miejscu, gdzie docelowo ma stanąć pomnik, są już  wybudowane niezbędne do jego dalszej budowy fundamenty. Teraz czekamy na dokładną wycenę dalszych prac. Dokładna lokalizacja grobu: Cmentarz na Majdanku, Lublin- Adres grobu: S8 Z18 rząd 2, numer 3i4. Chcemy, aby to miejsce pełniło funkcję pomnika pamięci o wszystkich dzieciach utraconych, bez względu na wiek i okoliczności ich śmierci. Mamy nadzieję, że każdy rodzic, który nie ma grobu swojego dziecka lub ma go, gdzieś daleko, poza Lublinem, będzie mógł w tym miejscu zapalić znicz, pomodlić się i pobyć w bliskości ze swoim dzieckiem. Jest to inicjatywa społeczna, szukamy więc darczyńców oraz sponsorów, którzy chcieliby wesprzeć budowę takiego miejsca w Lublinie. Koszt budowy szacowany jest na ponad 100.000 złotych.

Możliwości wsparcia:
Wpłaty na  specjalnie dedykowane tej zbiórce konto bankowe:
Diakonia Ruchu Światło- Życie Archidiecezji Lubelskiej

Organizatorzy: