Dzień Dawcy Szpiku w Lublinie: ?Pomóż Beacie i innym? 10-12.06.2016

W dniach 10-12 czerwca 2016 r. (piątek-niedziela) będzie prowadzona w Lublinie akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku „Pomóż Beacie i innym pacjentom?.  Rejestracja odbywać się będzie w trzech miejscach:

10 i 11 czerwca (piątek-sobota) – w godz. 10.00 – 20.00
rejestracja odbędzie się za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka

? Galeria Handlowa – Tarasy Zamkowe
? Galeria Handlowa – Olimp

12 czerwca (niedziela) –  w godz. 10 .00 – 16.00
rejestracja będzie prowadzona za pomocą pobrania próbki krwi

? III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej przy Placu Wolności 4

Na podstawie pobranych próbek badany jest antygen HLA (krótki odcinek kodu genetycznego), który pozwala nam na dopasowanie dawcy do pacjenta. Cały proces rejestracji odbywa się w trzech prostych krokach i trwa ok 10 minut. Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek między 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg.

Istnieją dwie metody pobrania szpiku. Pierwszą z nich stosowaną w 80 proc, przypadków jest pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. W 20 proc. przypadków pobiera się szpik z talerza kości biodrowej. Obie metody są bezpieczne  i w zasadzie bezbolesne.

Wymieniona w tytule akcji Beata – to nauczycielka-polonistka, od 20 lat związana z III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Jest człowiekiem wielu pasji. Ukończyła teologię, filologię polską, studia specjalistyczne z zakresu historii i etnologii religii. Oddała się jednak literaturze i dziennikarstwu, a zwłaszcza pracy z młodzieżą, dla której stała się nauczycielem oddanym do reszty. Związana jest ze środowiskiem liceum ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie, znana jest z organizowanych warsztatów dziennikarskich, jarmarków poezji i wielu innych inicjatyw. Jest również wiceprezesem katolickiego stowarzyszenia ?Agape?.

W styczniu lekarze zdiagnozowali u niej mielofibrozę czyli włóknienie szpiku. W związku z tym, że rodzeństwo Beaty nie jest z nią zgodne genetycznie ? byli wychowankowie organizują Dzień Dawcy Szpiku, dedykowany właśnie jej, ale zarazem służący ratowaniu życia wielu chorym, nie tylko w Polsce.

GOŚĆ LUBELSKI [Justyna Jarosińska, Bliźniak genetyczny poszukiwany]: W Lublinie od kilku tygodni trwa akcja poszukiwania dawcy szpiku dla chorej nauczycielki. Zainicjowali ją uczniowie i przyjaciele chorej na włóknienie szpiku kostnego Beaty Nowak polonistki z III LO [czytaj dalej…]

Print Friendly, PDF & Email