Droga Krzyżowa na Majdanku – Ja rzekłem: bogami jesteście – 31.03.2023

W piątek, 31 marca 2023 r., o godz. 18.00, po raz dwudziesty trzeci na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku odbędzie się Droga Krzyżowa, której organizatorami są: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Centrum Duszpasterstwa Młodzieży oraz Państwowe Muzeum na Majdanku.

Tegorocznym hasłem będą słowa Psalmu “Ja rzekłem: bogami jesteście”(Ps 82). Uczestnicy tradycyjnie przejdą obozowymi drogami rozważając Mękę Pańską, w oparciu o wspomnienia byłych więźniów obozu koncentracyjnego. W tym roku głównym wątkiem będzie zjednoczenie w cierpieniu, które może dotknąć każdego niezależnie od pochodzenia, sytuacji życiowej, czy wieku. Konkretnym wyrazem solidarności z cierpiącymi będzie także prowadzenie rozważań w języku polskim i ukraińskim.

Słowa „Ja rzekłem: bogami jesteście” (Ps 82), nawiązują do wartości człowieka i do ludzkiej godności nadanej nam wszystkim przez Boga w chwili stworzenia. Godność jest nieodłącznym elementem tożsamości ludzkiej. Niestety, wielu ludzi nie respektowało tego prawa człowieka, co wydarzyło się w historii obozu koncentracyjnego na Majdanku. Ludzkie życie nie stanowiło żadnej wartości dla esesmanów. Więźniowie byli bici, wyszydzani, wykorzystywani do wycieńczającej pracy i mordowani. Nowy dramat rozgrywa się dzisiaj na Ukrainie, gdzie jeden człowiek niszczy godność drugiego człowieka, deprecjonuje dar jego życia. Trudnym doświadczeniem jest również obserwowana dzisiaj wśród młodych agresja i nietolerancja. Młodzi widzą przypadki nękania w szkołach i grupach rówieśniczych, które ostatnio szczególnie są nagłaśniane. W tym szczególnym dla młodych etapie życia pragniemy zaapelować o respektowanie świętości i godności bliźniego.

więcej:
www.ksm.lublin.plhttps://www.facebook.com/KSMALub/
Facebook: XXIII Droga Krzyżowa na Majdanku
https://cdmlublin.pl/https://www.facebook.com/CDMLublin/

Print Friendly, PDF & Email