Droga krzyżowa na Majdanku – 12.04.2019

W piątek, 12 kwietnia 2019 r., o godz. 18.00 rozpocznie się Droga krzyżowa na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku z udziałem młodzieży z całej archidiecezji. W ten sposób zainaugurowane zostaną obchody XXIV. Światowego Dnia Młodzieży w Archidiecezji Lubelskiej.

„Gwałtowny marsz zmienia się prawie w bieg. Tchu brakuje. Co chwila potyka się ktoś i tylko dzięki pomocy i szarpnięciu towarzysza nie zostaje na drodze. Więźniowie wydają okrzyk bólu i zgrozy – żołnierze śmieją się głośno. Nagle ujrzeliśmy z jakiegoś pagórka baraki olbrzymiego obozu Majdanek, otoczone drutem kolczastym na wysokości trzech metrów. Zameldowaliśmy się blokowemu i staliśmy się już prawdziwymi więźniami na Majdanku”. Pamiętając historię obozu zagłębiamy się we wspomnienia ludzi, którzy właśnie tam nieśli swój krzyż. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku po raz XX Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy pomocy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Państwowego Muzeum na Majdanku organizuje Drogę Krzyżową, która rozpoczyna obchody Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Lubelskiej.

https://www.facebook.com/events/807558116282873/

Hasłem przewodnim tegorocznej Drogi Krzyżowej są słowa: „JA JESTEM wśród Was”. Pan Bóg uczestniczy w życiu każdego człowieka. Zawsze stoi blisko, trzyma rękę na ramieniu i choćby człowiek uciekł na koniec świata, w głąb rozpaczy i grzechu, to On i tak tam będzie.

Jestem zawsze pod wrażeniem tej pięknej tradycji, bo tam [na Majdanek] przyjeżdżają tysiące młodych ludzi z całej diecezji, aby dać świadectwo w tym miejscu Golgoty XX wieku[…]. Myślę, że ci młodzi ludzie, którzy przechodzą przez ulice obozu, którzy rozważając cierpienie Chrystusa równoczesne słuchają wspomnień byłych więźniów obozu, […]uczą się odpowiedzialności za świat, który wezmą, aby się nigdy takie okropności nie powtórzyły, aby nigdy człowiek nie pogardzał drugim człowiekiem[…].
Bardzo serdeczne zapraszam [na tegoroczną drogę krzyżowa], aby ta tradycja nie zaginęła, abyśmy mimo upływu lat ciągle pamiętali o tej wielkiej ranie jaką jest Majdanek. O tej wielkiej przestrodze, jaka Majdanek stanowi dla nas. Abyśmy nie zapomnieli o tych, na których cierpieniu budujemy dzisiaj naszą wolność.

Abp Stanisław Budzik, konferencja prasowa 3.04.2019
Print Friendly, PDF & Email