Caritas Archidiecezji Lubelskiej w Światowym Dniu Chorego 2024

Caritas Archidiecezji Lubelskiej, jak co roku, Światowy Dzień Chorego spędzi z osobami chorymi i potrzebującym wsparcia. W ramach obchodów tego dnia, 12 lutego 2024 zaprasza wszystkie osoby chore, z niepełnosprawnościami, potrzebujące wsparcia, na Mszę Świętą (z obrzędem namaszczenia chorych) pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Stanisława Budzika, do Archikatedry Lubelskiej na godz. 11:00. Wcześniej, o godz. 10:00 zostanie odprawione Nabożeństwo Lourdzkie. Po Mszy Świętej pracownicy będą rozdawać „dobre słowo” oraz słodki upominek.

Natomiast 13 lutego nasza Caritas odwiedzi pacjentów Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Profesora Antoniego Gębali przy. ul. Chodźki 2. Dla dzieci zostały przygotowane drobne upominki. Przed wizytacją na oddziałach, o godz. 14:00 w kaplicy szpitalnej zostanie odprawiona Msza Święta, której przewodniczył będzie ks. Biskup Adam Bab. Prezenty trafią także do pacjentów Szpitala Neuropsychiatrycznego im. Profesora Mieczysława Kaczyńskiego przy ul. Abramowickiej (oddział dziecięcy i młodzieżowy) oraz do Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie (oddział pediatryczny). Łącznie przekażemy 475 paczek.

CARITAS ARCHIDIECEZJI LUBELSKIEJ DLA CHORYCH I CIERPIĄCYCH

HOSPICJUM DOMOWE W KRASNYMSTAWIE

W Centrum Charytatywnym w Krasnymstawie nasza Caritas prowadzi Hospicjum Domowe, które obejmuje opieką chorych w terminalnej fazie choroby nowotworowej, przebywających w swoich domach, w środowisku, które znają i gdzie czują się najlepiej. Zespół Hospicjum otacza jednocześnie opieką rodzinę chorego w trudnym okresie choroby, jak też osierocenia. Aktualnie opieką naszego Hospicjum Domowego jest objętych 10 pacjentów.

OŚRODEK REHABILITACJI W KRASNYMSTAWIE

W Centrum Charytatywnym Caritas w Krasnymstawie prowadzimy także Ośrodek Rehabilitacji, który specjalizuje się w leczeniu schorzeń narządu ruchu o podłożu ortopedycznym, reumatologicznym i neurologicznym, zarówno dorosłych jak i dzieci. Wspieramy pacjentów zmagających się z chorobą nowotworową, prowadzimy indywidualną terapię dla kobiet po mastektomii. Gwarancją wysokiego poziomu naszych usług jest doskonale wyszkolony personel, który oferuje pacjentom swoją wiedzę, doświadczenie i zaangażowanie.

Wykonywane zabiegi:

  • zabiegi z zakresu fizykoterapii: laser, UD, prądy DD, prądy interferencyjne, prądy Tens, prądy Trauberta, galwanizacja, jonoforeza, elektrostymulacja, DKF, Terapuls, ultrafonoforeza, sollux, PMNCz, krioterapia,
  • zabiegi z zakresu kinezyterapii: kinesiologytaping, ćwiczenia bierne, ćwiczenia czynno-bierne, ćwiczenia w odciążeniu, ćwiczenia czynne w odciążeniu z oporem, ćwiczenia z oporem, ćwiczenia wspomagane, ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia oddechowe, pionizacja, ćwiczenia ogólnousprawniające, indywidualna praca z pacjentem,
  • masaż klasyczny,
  • masaż limfatyczny,
  • masaż wirowy kończyn.

WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO W LUBLINIE

W Centrali Caritas przy al. Unii Lubelskiej 15, osoby chore również mogą uzyskać wsparcie wypożyczając sprzęt rehabilitacyjny. Wystarczy wpłacić zwrotną kaucję i wnieść darowiznę za każdy dzień użytkowania w wysokości 2 zł, która służy utrzymaniu i konserwacji sprzętu. Wypożyczalnia działa od poniedziałku do piątku od 9:00 do 14:00 i oferuje: łóżka rehabilitacyjne, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie, koncentratory tlenu, chodziki, kule. Z racji na duże zapotrzebowanie, nasze stany magazynowe ulegają dynamicznej zmianie. Oczywiście zawsze można zapisać się na listę oczekujących, a my niezwłocznie poinformujemy, gdy sytuacja ulegnie zmianie.

WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ W CHEŁMIE

W Chełmie prowadzimy Warsztat Terapii Zajęciowej, który realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności, po to aby osoba z niepełnosprawnością dążyła do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia- na miarę jego indywidualnych możliwości. Zajęcia w pracowniach (m.in. stolarskiej, artystycznej, krawieckiej, kulinarnej, muzycznej, ogrodniczej itp.) prowadzą instruktorzy terapii zajęciowej. W warsztacie zatrudniony jest również psycholog, rehabilitant i pielęgniarka, którzy współpracują z instruktorami w programie rehabilitacji społecznej i zawodowej.

ROK 2023 W LICZBACH

  • 521 osób wypożyczyło sprzęt rehabilitacyjny,
  • 1269 osób skorzystało z rehabilitacji w Centrum Charytatywnym Caritas w Krasnymstawie,
  • 103 osoby z niepełnosprawnością wzięły udział we Wczasorekolekcjach w Domu Spotkania w Dąbrowicy,
  • 97 osób z niepełnosprawnością wzięło udział w warsztatach w Domu Spotkania w Dąbrowicy,
  • 60 osób z niepełnosprawnością codziennie korzystało ze wsparcia w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Chełmie.
Print Friendly, PDF & Email