Cantelamessa: pieniądz – oto twój bóg

Papieski kaznodzieja przypomniał, że zdradę próbowano tłumaczyć powodami ideowymi w latach, gdy „modne” było przedstawianie Jezusa jako „rewolucjonisty”, lub rozczarowaniem Judasza postępowaniem Jezusa.

– Taki jest Judasz ze słynnego musicalu „Jesus Christ Superstar” i innych najnowszych spektakli oraz powieści. To Judasz przypominający innego słynnego zdrajcę swego dobrodzieja, Brutusa, który zabił Juliusza Cezara, by uratować Republikę – mówił zakonnik.

Jego zdaniem taki literacki i artystyczny portret Judasza nie ma żadnych podstaw historycznych, gdyż w Ewangeliach wskazywany jest „bardziej przyziemny motyw”. To pieniądze – podkreślił kaznodzieja, stwierdzając, że niektórym wydaje się on „zbyt banalny”.

– Czyż nie było prawie tak zawsze w historii i czy nie jest tak wciąż i dzisiaj? – pytał.

Mamona – dodał mówca – jest bożkiem, „antybogiem”, ponieważ „tworzy alternatywny wszechświat duchowy”.

Przestrzegł: – Wiara, nadzieja i miłość nie są pokładane już w Bogu, ale w pieniądzu. Dochodzi do ponurego odwrócenia wszystkich wartości.

Przypomniał słowa z Ewangelii świętego Mateusza: – Nikt nie może dwóm panom służyć. Nie możecie służyć Bogu i mamonie.

– Pieniądz jest „bogiem widzialnym” w przeciwieństwie do Boga prawdziwego, który jest niewidzialny – powiedział o. Cantalamessa.

Zauważył, że podczas gdy Pismo Święte mówi: „Wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy”, świat powiada: „Wszystko jest możliwe dla tego, kto ma pieniądze”.

– I na pewnym poziomie wszystkie fakty zdają się przyznawać mu rację – stwierdził kaznodzieja. Ale zaznaczył również, że przywiązanie do pieniądza jest przyczyną całego zła.

– Za każdym złem w naszym społeczeństwie stoi pieniądz albo przynajmniej także pieniądz – dodał ojciec Raniero Cantalamessa. Zapytał: – Co stoi za handlem narkotykami, który niszczy życie ludzkie, za czerpaniem zysków z prostytucji, za zjawiskiem różnych mafii, korupcją polityczną, produkcją broni i handlem nią, a nawet – co strach powiedzieć – sprzedażą organów ludzkich, zabranych dzieciom?

Czyż obecny kryzys finansowy na świecie nie jest w dużej części rezultatem „ohydnej żądzy pieniądza?” – pytał.

– Judasz zaczął od wykradania pieniędzy ze wspólnej kasy. Czy nic to nie mówi pewnym zarządcom publicznych pieniędzy? – zauważył.

Następnie powiedział: – Ale nie myśląc o tych przestępczych metodach gromadzenia pieniędzy, nie jest już skandalem to, że niektórzy pobierają pensje i emerytury sto razy wyższe od tych, którzy są ich podwładnymi, i podnoszą głos, gdy tylko rysuje się taka możliwość, że będą musieli z czegoś zrezygnować dla dobra większej sprawiedliwości społecznej?

Papieski kaznodzieja podkreślił, że tak jak wszystkie bożki także pieniądz jest „oszustwem i kłamstwem”, ponieważ „obiecuje bezpieczeństwo, a faktycznie je odbiera, obiecuje wolność, a ją niszczy”.

O godzinie 21.15 w rzymskim Koloseum rozpocznie się Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża. Krzyż, jak zapowiedziano w Watykanie, nieść będą między innymi biznesmen i robotnik, bezdomni, dzieci, chorzy i więźniowie. Rozważania napisał włoski arcybiskup Giancarlo Bregantini.

Źródło: www.wp.pl

Print Friendly, PDF & Email