Betlejem przybyło do Lublina

W niedzielę, 21 stycznia 2018 r., już po raz drugi w ramach koncertu Betlejem w Lublinie wybrzmiały najpiękniejsze kolędy świata. Opowieść o przyjściu Mesjasza, wyrażona muzycznym językiem wielu narodów i tradycji, stała się życiodajną inspiracją dla tych, którzy w mroźny wieczór wsłuchali się w sens opowieści przepełnionej ciepłem nadziei. Wśród tradycyjnych polskich kolęd wybrzmiały treści biblijne, melodie z Izraela, adwentowe antyfony, wczesnochrześcijańskie hymny i bożonarodzeniowe pieśni z różnych stron świata, m.in. z Anglii, Czech, Francji i Ukrainy.

W barwną podróż przez historię zbawienia mieszkańców kilkunastu miast w Polsce zaprosił Mate.O, dyrektor artystyczny festiwalu. Wraz z nim na scenie zaprezentowali się m.in. Natalia Kukulska, Mieczysław Szcześniak, Beata Bednarz i Adam Krylik. Solistom akompaniowała orkiestra kameralna miasta Tychy „AUKSO” z udziałem muzyków z Izraela. Koncert poprowadził red. Marek Zając.

– Żadna zawieja nie jest straszna, kiedy w sercu tli się nadzieja; żadna ciemność nie przeraża, jeśli widzimy przez sobą światło. Ta nadzieja i światło są w Betlejem, mieście Chrystusa, Króla nad królami, którego panowanie jest wieczne i rozciąga się na całą ziemię. To miejsce niezwykłe, gdzie niebo styka się z ziemią, Bóg z człowiekiem, gdzie czas i wieczność stapiają się w jedno…  Betlejem jest wszędzie tam, gdzie człowiek spotyka się człowiekiem; gdzie zapomina o sobie, by służyć innym; gdzie ludzka dłoń wyciąga się w geście pokoju i pojednania do drugiego człowieka – mówił abp Stanisław Budzik, który objął koncert honorowym patronatem.

Spełnieniem słów dotyczących niesienia pomocy bliźnim jest charytatywny cel koncertu; dochód z całej trasy zostanie przeznaczony na wsparcie osób niedożywionych w ramach akcji „Głodnych nakarmić”. Ponadto uczestnicy koncertu mogli zabrać ze sobą specjalne torby „Ambasadorów Miłosierdzia”, które wypełnione artykułami spożywczymi mają poprzez diecezjalną Caritas trafić do osób potrzebujących.

– Tworzymy wspólnotę osób, które wciąż mają w sercu Boże Narodzenie… Życzę nam wszystkim, abyśmy w codziennym życiu umieli stworzyć wspólnotę osób gotowych otwierać drzwi tym, którzy czekają na pomoc. Jeśli będziemy kierować się życzliwością i mądrością Trzech Królów, Betlejem będzie w Lublinie – mówił Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

foto/relacja: Urszula Buglewicz

Print Friendly, PDF & Email