Archidiecezjalny Dzień Muzyki Chóralnej – 8.06.2019

Komisja ds. Muzyki Kościelnej organizuje 8 czerwca 2019 r. Archidiecezjalny Dzień Muzyki Chóralnej. Celem spotkania jest popularyzacja zespołów chóralnych działających w Archidiecezji Lubelskiej.

Organizatorzy pragną przypomnieć, zwłaszcza duszpasterzom, o wielkiej wartości wspólnot muzycznych, działających przy ośrodkach parafialnych. W ten sposób nawiązujemy również do czasów powojennych, kiedy posługę biskupa lubelskiego sprawował Stefan Wyszyński. Tworzenie chórów parafialnych, złożonych zwłaszcza z młodzieży, stanowiło w tamtych trudnych dla Kościoła w Polsce czasach, alternatywę dla młodego pokolenia, które zawsze było i jest wrażliwe na piękno muzyki.   

Pierwsze tego typu spotkanie odbędzie się w tym roku, 8 czerwca, w auli Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Zaproszone chóry wykonają wspólnie przygotowany repertuar. Podczas tego spotkania, konferencję na temat roli chórzystów w Kościele, wygłosi ks. prof. Ireneusz Pawlak. Pokazową lekcję chóralnej emisji głosu poprowadzi p. Barbara Tritt – solistka, pedagog, związana z poznańską Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego.

W imieniu Komisji ds. Muzyki Kościelnej i zgłoszonych już na to spotkanie chórzystów (ponad 320 osób) zapraszamy wszystkich zainteresowanych na dziękczynną Eucharystię, która odbędzie się 8 czerwca 2019 r. o godz. 13.30 w Archikatedrze Lubelskiej pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego Stanisława Budzika. Do koncelebry zapraszamy także kapłanów, szczególnie tych, którzy w czasach studiów tworzyli chór seminaryjny.

Zainteresowani kapłani proszeni są o telefoniczne zgłoszenie swojej obecności do ks. Tomasz Lisieckiego – tel. 508104002. Wyrażamy nadzieję, że to wydarzenie będzie stanowić impuls do rozwoju muzyki chóralnej w naszej Archidiecezji.  

Print Friendly, PDF & Email