Apel lubelskiej Policji – dotyczący oszustw dotykających osoby starsze

W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami są często osoby starsze, Komenda Miejska Policji w Lublinie zwróciła się z prośbą o podjęcie wspólnych działań profilaktycznych, mających na celu troskę o seniorów. Policja prosi o przekazanie wystosowanego apelu.

APEL LUBELSKIEJ POLICJI

Szanowni Państwo

W ostatnim czasie na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie odnotowano wzmożoną działalność oszustów, którzy wykorzystując dobroć ludzi starszych wyłudzają od nich pieniądze podając się za policjanta lub osobę bliską.

Schemat jest zawsze taki sam. Przestępcy dzwonią do ofiary, z reguły na numer telefonu stacjonarnego, podając się za członka rodziny, prosząc o przekazanie pieniędzy, przekonując, że mają poważne kłopoty lub podają się za przewoźnika, który dostarczy przesyłkę, której nie zamawialiśmy.

Może również zadzwonić przestępca podający się za funkcjonariusza Policji, który podstępnie wyłudza pieniądze. Oszuści informują swojego rozmówcę, że prowadzą akcję mającą na celu ujawnienie przestępstwa lub ochrony ich mienia i oszczędności. W takich sytuacjach z reguły proszą o przekazanie posiadanych oszczędności, celem ich zabezpieczenia przed ewentualną utratą lub wsparcia działań Policji.

Pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji podczas wykonywanych czynności służbowych nigdy nie poproszą o przekazanie pieniędzy.

W takich sytuacjach natychmiast przerwijmy połączenie, zadzwońmy na Policję pod numer alarmowy 112 i skontaktujmy się z rodziną.

Nigdy nie wpuszczajmy obcych osób do swoich mieszkań.

Pamiętajmy, o każdym podejrzanym zachowaniu obcych osób, bądź o już zaistniałej kradzieży należy niezwłocznie powiadamiać Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

W trosce o Państwa bezpieczeństwo, apeluję o zachowanie czujności i rozwagi.

W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia, życzę Państwu zdrowia, spokoju i radości. Niech ten świąteczny czas w tak trudnym dla nas okresie pandemii Covid-19 będzie chwilą wytchnienia od codziennych trudów oraz przyniesie wiele rodzinnego ciepła, bliskości i poczucia bezpieczeństwa.

KOMENDANT MIEJSKI POLICJI W LUBLINIE
PODINSPEKTOR SŁAWOMIR WŁADA

Print Friendly, PDF & Email