Święto NMP Płaczącej – 68. rocznica „cudu lubelskiego” – 3.07.2017

W poniedziałek 3 lipca 2017 r. , w Święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej (obchodzone w rocznicę „cudu lubelskiego” mającego miejsce 3 lipca 1949 roku), o godz. 19.00 na placu przed archikatedrą lubelską rozpocznie się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bpa Jana Piotrowskiego, biskupa kieleckiego. Po Mszy świętej ulicami Lublina przejdzie procesja różańcowa z Obrazem Matki Bożej Katedralnej, którą zakończy Apel Jasnogórski na Placu Katedralnym.

Tegoroczne obchody 68. rocznicy „cudu lubelskiego” i święta Matki Bożej Płaczącej będą także okazją do dziękczynienia Bogu za 25 lat istnienia metropolii lubelskiej.

Przed 25 laty, 25 marca 1992 roku, bullą papieską „Totus Tuus Poloniae populus” wprowadzony został nowy podział administracyjny Kościoła katolickiego w Polsce. W ramach przeprowadzonej reformy organizacyjnej dotychczasowa diecezja lubelska podniesiona została do rangi archidiecezji, stając się zarazem stolicą metropolii lubelskiej. W skład nowej metropolii obok archidiecezji lubelskiej weszły diecezje: siedlecka i sandomierska. Jednocześnie biskup lubelski, wówczas bp Bolesław Pylak, mianowany został arcybiskupem metropolitą lubelskim.

Msze święte w archikatedrze odprawiane będą 3 lipca br. o godz. 6.00; 7.00; 8.30; 10.00; 11.30 i 19.00.

Główne uroczystości odpustowe rozpoczną się wieczorem na placu katedralnym.

18.30 – odprawione zostanie nabożeństwo z modlitwą wstawienniczą, w trakcie którego przywitani zostaną pielgrzymi przybywający do sanktuarium.

19.00 wniesienie obrazu Matki Bożej Płaczącej i rozpoczęcie pontyfikalnej Mszy świętej.

Po Eucharystii ulicami miasta wyruszy procesja różańcowa (uczestników procesji prosimy o zabranie ze sobą świec)

22.00 – Apel Jasnogórski z aktem zawierzenia Matce Bożej

Transmisja uroczystości:

Radio Plus Lublin – radiowa 87.9 FM i online: