53. Tydzień modlitw o trzeźwość narodu 23-29.02.2020

W dniach 23-29 lutego 2020 r. w Kościele w Polsce przeżywać będziemy 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu przebiegał będzie pod hasłem: Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach. Patronem Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, jak i wszelkich działań na rzecz trzeźwości w ciągu roku, jest Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński.

Ma on ma zachęcić wierzących do modlitwy w niezmiernie ważnej intencji, jaką jest wewnętrzna wolność wszystkich Polaków.

Bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych

W czwartek, 20 lutego 2020 r., w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski obyła ie konferencja prasowa przed 53. Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu zorganizowanej przy udziale Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W konferencji wzięli udział m.in. bp Tadeusz Bronakowski – przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, ks. dr Marek Dziewiecki – członek Zespołu KEP oraz Łukasz Terlikowski z Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Ks. dr Marek Dziewiecki zwrócił szczególną uwagę na problemy młodzieży związane z alkoholem i uzależnieniami.

Czasami mówimy, że […] jest problemem kiedy ktoś z dzieci czy młodzieży nadużywa alkoholu. Problemem jest, kiedy sięga po alkohol. Otóż w wieku rozwojowym jedyną postawą trzeźwości jest całkowita abstynencja. W tym aspekcie w naszej ojczyźnie jest dramat. Statystyki są straszne[…] Jest to nie tylko samobójstwo fizyczne – bo ta substancja toksyczna, w tym wieku rozwojowym, szczególnie truje i szczególnie szybko uzależnia – ale to też jest samobójstwo psychiczne, moralne, duchowe, społeczne. Wszystkie relacje są zaburzone, marzenia, pragnienia, aspiracje, wolność… To wszystko jest niszczone, marnotrawione[…]

Ks. dr Marek Dziewiecki, członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych

Przypomniał, że ok. 90% 15-latków i 97% 17-latków ma już za sobą inicjację alkoholową.

Nic mniejszego niż szlachetne, dojrzałe wychowanie nie uchroni dzieci i młodzieży przed tym samobójstwem na raty jakim jest sięganie po alkohol w wieku rozwojowym…

więcej: www.episkopat.pl
NARODOWY PROGRAM TRZEŹWOŚCI

Print Friendly, PDF & Email