40. rocznica stanu wojennego. Zapal Światło Wolności. 13.12.2021

W poniedziałek, 13 grudnia 2021 r., przypada 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Instytut Pamięci Narodowej zachęca do włączenia się do akcji społeczno-edukacyjnej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło Wolności” i zapalenia 13 grudnia o godz. 19.30 w oknach polskich domów symbolicznych świec [kliknij tutaj].

Można również zapalić wirtualną świeczkę na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

Wprowadzony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny, zaowocował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Blisko 100 osób straciło życie.

www.ipn.gov.pl
https://youtu.be/fksVWNGd_so

Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonało wielu mieszkańców Zachodu. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił Jan Paweł II, a wzywał do tego również ówczesny prezydent USA Ronald Reagan.

40. rocznica stanu wojennego. Uroczystości upamiętniające w Lublinie

Podczas obchodów uczestnicy zobaczą wystawę elementarną IPN „Stan wojenny 1981-1983”. Ułożą krzyż z biało-czerwonych zniczy na Placu Litewskim w Lublinie. Wysłuchają Koncertu Pieśni Niepokornej w Kościele Pobrygidkowskim oraz pomodlą się w świątyni za ofiary stanu wojennego. Na końcu nastąpi przemarsz pod Światło Pamięci Ofiar Komunizmu i pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie zostaną złożone kwiaty.

12 grudnia 2021 r.

  • 17.00 – Przyszli nocą w uśpiony dom. Koncert w hołdzie ofiarom stanu wojennego w Filharmonii Lubelskiej [brak miejsc, retransmisja w mediach społeczniościowych IPN Lublin]

13 grudnia 2021 r.

  • 11.00 – spotkanie z internowanym w czasie stanu wojennego Ryszardem Wichorowskim [brak miejsc, retransmisja w mediach społecznościowych IPN Lublin]
  • 15.30 – otwarcie wystawy elementarnej IPN „Stan wojenny 1981-1983”, Plac Łokietka, Lublin.
  • 16.00 – ustawienie krzyża z biało-czerwonych zniczy na Placu Litewskim w Lublinie.
  • 16.30 – Koncert Pieśni Niepokornej, kościół pobrygidkowski, ul. Narutowicza 6, Lublin.
  • 18.00 – Msza św. w intencji Ojczyzny i za wszystkie ofiary stanu wojennego, kościół pobrygidkowski, ul. Narutowicza 6, Lublin.
  • Akcja społeczna IPN „Zapal światło wolności”.

14 grudnia

  • 14.00 – Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności

źródło: lublin.ipn.gov.pl


Tegoroczna akcja została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Print Friendly, PDF & Email