40 lat od przybycia pierwszych więźniów politycznych do ZK w Hrubieszowie

W sobotę, 12 lutego 2022 r., mija 40 lat od pierwszego transportu więźniów politycznych do Zakładu Karnego w Hrubieszowie. W tym dniu, w kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie (ul. Jana Pawła II 11), o godz. 18.00 oprawiona zostanie Msza Święta w intencji Naszej Ojczyzny i pokoju na świecie. W Eucharystii uczestniczyć będą więźniowie (sumienia) z Hrubieszowa oraz osoby internowane w stanie wojennym, a także przedstawiciele NSZZ „Solidarność”.

Pierwsi więźniowie polityczni – 10 osób – przyjechali do Hrubieszowa 12 lutego 1982 r. z Zakładu Karnego w Rzeszowie-Załężu, a 15 lutego 1982 r. kolejnych 14 osób z Kielc. Ostatni więźniowie polityczni opuścili ZK w Hrubieszowie 12 sierpnia 1983 roku. Pozostali którzy mieli wyroki powyżej 3 lat zostali przewiezieni do innych zakładów karnych. Według Eugeniusza Wilkowskiego w ZK w Hrubieszowie przebywało w sumie ok. 200 więźniów politycznych.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył będzie Ksiądz Biskup Adam Bab. Po Mszy św. wystąpi zespół młodzieżowy pod kierownictwem Pana Mirosława Kozery z Łęcznej.

Kapelanem Zakładu Karnego w Hrubieszowie w okresie stanu wojennego był ks. Tadeusz Pajurek, obecny proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Lublinie.

Print Friendly, PDF & Email