XXXIV Światowy Dzień Chorego w archikatedrze lubelskiej – 11.02.2026

XXXIV Światowy Dzień Chorego będzie uroczyście obchodzony w Chiclayo w Peru, w dniu 11 lutego 2026 r. Centralne obchody 34. Światowego Dnia Chorego w archidiecezji lubelskiej odbędą się 11 lutego 2026 r. (środa) w archikatedrze lubelskiej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 modlitewnym czuwaniem. Podczas Eucharystii, która rozpocznie się o godz. 11.00, udzielony zostanie sakrament namaszczenia chorych.

Tegoroczny Dzień Chorego przeżywać będziemy pod hasłem: Współczucie Samarytanina: miłować, niosąc cierpienie drugiego człowieka„, które jest zarazem tytułem Orędzia papieża Leona XIV na tegoroczny Dzień Chorego.

Światowy Dzień Chorego, obchodzony jest w dniu wspomnienia liturgicznego Matki Bożej z Lourdes – 11 lutego. Ustanowiony został przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku – w 75. rocznicę objawień fatimskich. Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby oraz dostrzeżenie tych, którzy zawodowo, bądź z potrzeby serca (jak rodziny czy wolontariusze) towarzyszą chorym i cierpiącym.

PROGRAM SPOTKANIA W ARCHIKATEDRZE:

10.00 – Modlitewne czuwanie, zakończone indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

11.00 – Msza Święta w intencji chorych i cierpiących pod przewodnictwem bp. Adama Baba.
W czasie mszy świętej będzie udzielony sakrament namaszczenia chorych.

Orędzie Ojca Świętego Leona XIV na 34. Światowy Dzień Chorego
• Materiały duszpasterskie na stronie Apostolstwa Chorych: https://www.apchor.pl/