Kiełczewice, pw. Trójcy Przenajświętszej i Nawiedzenia NMP

Telefon:81 566 66 01
Księża :Brodaczewski Krzysztof
Łaska Roman Kazimierz
Historia parafii:Parafia powstała prawdopodobnie w 1431 r. Poprzednio miejscowość należała do parafii Wilkołaz. Fundatorami była rodzina Kiełczewskich, którzy także uposażyli kościół. Parafia należała do dekanatu lubelskiego, bychawskiego i obecnie zakrzowieckiego.
W pracy duszpasterskiej wielką pomocą służyły m. in. bractwo MB Szkaplerznej z Góry Karmel, założone przez Karmelitów Bosych w 1661 r.,i bractwo Różańca Świętego. Przy parafii istniała szkoła prowadzona przez specjalnego rektora. Była także biblioteka licząca w XVIII w. kilkadziesiąt dzieł, uległa jednak całkowitemu zniszczeniu w czasie pożaru świątyni w 1900 r. Następną założono ok. 1938 r. Opieką otaczano ubogich, dla których także funkcjonował szpital. Przez bardzo długo, do 1944 r., we wsi Borkowizna mieszkało ok. 250 protestantów. Posiadali oni tu własną świątynię obsługiwaną przez duchownego protestanckiego z Lublina. Zasługą Sióstr Sług Jezusa niedaleko kościoła parafialnego powstał w 1919 r. zakład wychowawczy dla dziewcząt, który w latach 60-tych zamieniono na Państwowy Zakład Specjalny dla Dzieci Upośledzonych (obecnie Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci).
Wszelkie dokumenty poza aktami urodzonych, zaślubionych i zgonów zniszczył pożar kościoła w 1900 r. Na skutek tego archiwum parafii zawiera tylko najnowsze dokumenty. Kronika parafialna jest prowadzona od 1952 r. Od 2017 roku obchodzony jest odpust Trójcy Przenajświętszej.
Kościół:
Miejscowości:Borkowizna, Dębina, Dębszczyzna, Franciszków, Kiełczewice Dolne kol., Kiełczewice Dolne w., Kiełczewice Górne, Kiełczewice Maryjskie, Kiełczewice Pierwsze, Pawłów, Strzyżewice cz.,