Mełgiew, pw. św. Wita

Rogowski Jan
Lewandowski Rafał
Świderski Maciej
Historia parafii:Pierwsza wzmianka o istnieniu par. pochodzi z 1325 r. Była bardzo rozległa, m. in. ob. par. Kawęczyn, część Świdnika. Z w/w względów już w XV w. był tu wikariusz. Od lat 60-tych XVI w. do końca tego wieku działała w parafii grupa protestantów. Od pocz. XVII w. jest szkoła par. i szpital dla biednych. W XVIII w. powstała biblioteka. Od 1837 r. działało bractwo św. Jana Nepomucena. W 1937 r. ks. Józef Żyszkiewicz sprowadził do Mełgwi Siostry Betanki, które zamieszkały w domu ofiarowanym przez właściciela majątku Podzamcze, Antoniego Szlubowskiego.
Podczas II wojny światowej, na skutek akcji eksterminacyjnej ucierpiała ludność miejscowa i duszpasterze: w 1941 r. aresztowano 2 wikariuszy, ks. Wacława Zalewskiego i ks. Edwarda Cąkałę, wywieziono na Zamek Lubelski i rozstrzelano za pomoc materialną i moralną okazywaną partyzantom.
Archiwum par. zawiera m. in. akta metrykalne od 1800 r., księgę bractwa św. Jana Nepomucena, kronikę par. od 1902 r.
Kościół:
Miejscowości:Dominów, Jacków, Janowice, Janówek, Józefów, Krępiec I, Krzesimów, Lubieniec, Mełgiew, Minkowice, Nowy Krępiec, Piotrówek, Podzamcze, Trzeciaków, Trzeszkowice, Żurawniki,