Kawęczyn, pw. św. Józefa i św. Antoniego

Odpust:św. Józefa - ostatnia niedziela kwietnia
św. Antoniego Padewskiego - niedziela przed 13.06
Msze święte:niedziele i święta: 9, 11
dni powszednie: 7:30 lub 18:00 (w zimie 17:00)
Kancelaria:codziennie 30 min. przed Mszą św.
Adres:Kawęczyn 7
21-050 Piaski
Telefon:
Księża :Duma Edward
Historia parafii:Par. erygował bp Marian Fulman. Poprzednio większość wsi należała do par. Mełgiew, a jedynie Majdan Kozic Dolnych do Piask. Parafianie zakupili od dworu dla proboszcza 5ha ziemi ornej. Równocześnie z parafii założono cmentarz grzebalny ( powiększony w 1946 i 1971 r.). W latach 1921-24 wzniesiono budynki mieszkalne i gospodarcze. W okresie międzywojennym działało tu bractwo żywego różańca i Apostolstwo Modlitwy. W tym czasie funkcjonowała również wypożyczalnia książek. Od początku par. należy do dekanatu piaseckiego.
W latach 1620-1866 część Bystrzejowic, ok. 200 ha, należała do klasztoru bernardynek w Lublinie.
W archiwum są przechowywane m. in. akta metrykalne, księga wizytacji biskupich, kronika par. od 1930 r. ( z przerwą w latach 1948-52 )
Obecny kościół par. wybudowany z drewna sosnowego w Siedliszczu w latach 1907-08 pw. MB Częstochowskiej i św. Apostołów Piotra i Pawła. W 1920 r. został on zakupiony przez mieszkańców Kawęczyna i sąsiednich wsi. Przeniesiono go na obecne miejsce, gdzie zaczął pełnić rolę świątyni parafilnej, początkowo pw. Opieki św. Józefa i św. Antoniego, a od 1954 r. sw. Józefa Robotnika i św. Antoniego. W 1930 r. wymieniono podmurówkę z kamiennej na ceglaną. W 1936 r. wybudowano drugą zakrystię.
Kościół drewniany, oszalowany na podmurówce ceglanej, trzynawowy, sufit półkolisty, nad nawą wieżyczka na sygnaturkę, przy prezbiterium 2 zakrystie, przy nawie przedsionek, nad którym do 1931 r. istniała dzwonnica. Ołtarz główny i 2 boczne, chrzcielnica drewniana z ok. 1860 r., a na chórze muzycznym 5-głosowe organy. Obok kościoła znajduje się dzwonnica z 1931 r. a na niej 2 dzony zakupione w 1946 r. W rogach cmentarza przykościelnego znajdują się kapliczki. Ponadto w Kawęczynie istnieje dębowa figura z XIX w. upamiętniająca powstanie styczniowe. Figura dęnowa znajduje się również w Bystrzejowicach ( 1905 ). W Kawęczynie zabytkowa, murowana, kapliczka przydrożna z 1933 r.
Kościół:
Miejscowości:Bystrzejowice A, B, Bystrzejowice cz.I, Jadwisin, Janówek, Kawęczyn, kol. Kozic Dolnych, Majdan Kawęczyński, Majdan Kozic Dolnych, Marysin,