Biskupice, pw. św. Stanisława BM

Liczba wiernych:4804
Erygowana:1444 rok
Odpust:św. Stanisława BM - 8.05
Przeniesienie relikwii - ostatnia niedziela września
Msze święte:niedziele i święta: 9, 11:15, 17
Cyganka: 7:45, Łysołaje: 10:15, Siostrzytów: 12:30
dni powszednie: 7, 7:30 ( V, VI, X, XI: 7, 7:30, 17 )
I piątek 7:00,7:30,17:00
Kancelaria:czynna 8 - 9:30 i 16 - 17
Adres:Biskupice, ul. Rynek 33
21-044 Trawniki
Telefon:81 585 90 10; 81 585 91 38
Księża :Stasiński Zbigniew
Historia parafii:Na pocz. XV w. Biskupice były wzmiankowane jako wieś należąca do dóbr biskupów krakowskich. W 1450 r. dzięki staraniom kard. Zbigniewa Oleśnickiego, miejscowość otrzymała prawa miejskie. Wspomniany bp był także fundatorem parafii. Jako datę erekcji przyjmuje się r. 1444 ( J. Długosz wspomina o tym roku, ale istnieje odpis dok. erekcyjnego z 1453 r.) Biskupice stanowiły własność biskupów krak. do XVII w. , później przeszły w ręce rodziny Piaseckich. Par. była w granicach diec. krakowskiej i wchodziła w skład archidiak. lubelskiego ( dek. Parczew). Była uposażona w ziemię przez bpa Z. Oleśnickiego. Na pocz. XVII w. istniała tu szkoła, od XVIII w. są wzmianki o fukcjonowaniu szpitala dla ubogich. W okresie przedrozbiorowym była biblioteka parafialna zawierająca księgi liturgiczne i teologiczne. Istnieją wzmianki o bractwach różańcowych, literackim, kilku cechach ( koniec XVI w.) Wizytacje z II poł. XVII w. wspominają o k-le filialnym w Białce pw. św. Małgorzaty ( dawniej należała do Biskupic). Istniały również kaplice prywatne w majątkach: Gardzienice, Jaszczów, Fajsławice ( w XVIII w. kiedy miejscowości te należały do parafii ).
Stara plebania, należąca do obiektów zabytkowych, wybud. z kamienia i cegły (styl późnobarokowy) w latach 1730-33 majster warszawski Rybiński.
Archiwum posiada spory zasób dawnych archiwaliów i kronikę par. od 1946 r. Są również resztki dawnej biblioteki, siegającej XVIII w.
Kościół:
Miejscowości:Biskupice, Bonów, Brzezice kol., Brzezice w., Cyganka, Łysołaje kol., Łysołaje w., Pełczyn, Popławy, Siostrzytów, Struża kol., Struża w.,