Dzierzkowice, pw. św. Stanisława BM i św. Marii Magdaleny

Telefon:81 822 10 14
Księża :Rycerz Wiesław
Więcław Grzegorz Michał
Historia parafii:Wzmianka o istnieniu parafii pochodzi z 1326 r. Teren jej obejmował m. in. dzisiejsze par. w Księżomierzy i Olbięcinie. Król Władysław Jagiełło nadał jej także 3 łany ziemi ornej.
W okresie przynależności do diec. krakowskiej, wchodziła w skład archidiakonatu zawichojskiego, dek. Urzędów, później Janów, Kraśnik i obecnie Urzędów.
Podczas reformacji proboszcz był zmuszony opuścić świątynię ( II poł. XVI - pocz. XVII w.) Posługi religijne spełniano w sąsiedniej par. Popkowice. Pocz. ze względu na rozległy teren pracował tu także wikariusz, a w XVIII w. jest również prebandarz. Do 1839 r. egzystował przy k-le dom szpitalny dla ubogich, w XVIII w. istniała także biblioteka licząca 65 dzieł. W 1915 r. ustępujące wojska rosyjskie spaliły plebanię i budynki gospodarcze, kościół jednak udało się ocalić. Spłonęło stare archiwum. Nowe zabudowania wzniesiono w okresie międzywojennym.
Archiwum par. zawiera m. in. metryki od 1945 r., księgę wizytacji kanonicznych, kronikę par. z XX w.
Kościół:
Miejscowości:Dzierzkowice Góry I, Dzierzkowice Góry II, Dzierzkowice Krzywie, Dzierzkowice Podwody I, Dzierzkowice Podwody II, Dzierzkowice Rynek, Dzierzkowice Wola, Dzierzkowice Zastawie I, Dzierzkowice Zastawie II, Ludmiłówka kol., Ludmiłówka w., Terpentyna,